Chińska firma oświadczyła, że ??będzie oferować oprogramowanie również innym producentom do wykorzystania jako alternatywa dla Androida.

Huawei jest obecnie drugą najlepiej sprzedającą marką smartfonów na świecie, a przez pewien czas nawet przewodziła stawce.

Według firmy badawczej IDC, system Android firmy Google był zainstalowany na 85,4% smartfonów sprzedanych w zeszłym roku, a Apple iOS na 14,6%.

Bez wątpienia do takiego posunięcia Huawei został przymuszony wojną handlową z USA. Mimo, że może oferować urządzenia z systemem operacyjnym Android, to zakaz handlu z Chinami, uniemożliwia mu oferowanie aplikacji i usług Google. W samych Chinach - gdzie konsumenci nie korzystają ze sklepu Google Play, a wiele usług Google jest zablokowanych - to ograniczenie nie było wielkim ciosem dla Huawei. Jednak myśląc o sprzedaży smartfonów w innych zakątkach świata, konieczne jest wprowadzenie alternatywy dla Androida.

Oryginalna wersja Harmony OS została zaprezentowana rok temu, kiedy została wprowadzona do użytku w smartwatchach, telewizorach i innych inteligentnych gadżetach domowych.