Jeśli mieszkaniec jednego z tych krajów podróżuje do innego, nie będzie musiał pobierać aplikacji do śledzenia lokalnych kontaktów, aby otrzymywać powiadomienia, jeśli niedawno skontaktował się z osobą, u której wykryto COVID-19. Jest także możliwość oznaczenia pozytywnego testu, a dane zostaną udostępnione aplikacjom z innych krajów.

Deutsche Telekom i SAP opracowały usługę bramki interoperacyjności, która umożliwia „bezpieczną wymianę informacji między zapleczem krajowych aplikacji do śledzenia kontaktów i aplikacji ostrzegawczych”. System będzie uruchamiany z centrum danych KE w Luksemburgu. Jeśli w okresie próbnym wszystko pójdzie dobrze, bramka powinna zostać uruchomiona w październiku.

Żadne dane osobowe nie będą udostępniane między władzami państw działającymi w sieci. Inne kraje UE będą mogły dołączyć do sieci później, jeśli ich aplikacje do śledzenia kontaktów będą korzystać ze zdecentralizowanego systemu, takiego jak opracowany przez Apple i Google. To prawdopodobnie wyklucza Francję, która centralnie przechowuje swoje dane.