But Cyclon jest bardzo lekki i zapewnia doskonałą amortyzację. Cholewka jest wykonana z materiału pochodzącego z fasoli rycynowej, a podeszwa z polimeru Evonik. Po zwrocie buty są rozdrabniane, ścierane i ponownie używane w całości do produkcji części podeszwy.

Z przetworzonych butów mają być produkowane specjalne wkładki amortyzujące, pochłaniające energię powstającą podczas uderzenia stopy o podłoże.

Aby dostać nowiutką parę butów Cyclon, trzeba zarejestrować się na stronie ich producenta i wpłacić depozyt w wysokości 30 USD, który zapewni dostęp do pierwszej dostawy.

Buty mają być wysyłane pierwszym użytkownikom w drugiej połowie 2021 roku. Po otrzymaniu butów konieczne będzie uiszczanie abonamentu prze minimum kolejne pół roku.

Jak twierdzą pomysłodawcy, główna idea polega na tym, żeby nie nosić butów zbyt długo i wymieniać je co sześć miesięcy. byt długie użytkowanie obuwia sportowego bardzo często prowadzi do kontuzji. Taka forma pozbywania się zużytych butów, pozbawia nas też wyrzutów sumienia związanych z ich tradycyjnym sposobem utylizacji.