Na wczorajszej konferencji Sony mieliśmy wprawdzie poznać tylko gry zmierzające na PS5, ale zgodnie z przypuszczeniami koncern wykorzystał tę okazję również do ujawnienia ceny i daty premiery swojej nowej konsoli. A dokładniej konsol, bo podobnie jak Microsoft, firma ma dla nas klasyczną wersję urządzenia oraz taką pozbawioną napędu, tyle że w przypadku Sony to jedyna różnica między wariantami. Przejdźmy więc do rzeczy - PlayStation 5 zostało przez producenta wycenione na, co za zaskoczenie, 499 USD, a za wersję “all digital” zapłacimy 100 USD mniej, czyli 399 USD. Niestety przelicznik na złotówki jest tu mniej korzystny niż u giganta z Redmond, więc na naszym rynku oznacza to odpowiednio 2299 i 1849 PLN.

 

Jeśli chodzi o datę premiery, to też obyło się bez większych zaskoczeń, bo konsola zadebiutuje na rynku 12 listopada (2 dni po Xbox Series X/S), tyle że… nie wszędzie! Ta data premiery obowiązuje bowiem tylko w kilku krajach, w tym Japonii i Stanach Zjednoczonych, a reszta świata, w tym Polska, musi poczekać tydzień dłużej, do 19 listopada. Skąd ten pomysł? Trudno powiedzieć, ale na szczęście nie jest to dużo więcej czekania, a co więcej zyskamy kilka dni, żeby wcześniej nacieszyć się Xboxem :) A mówiąc już całkiem serio, chociaż do premiery wciąż jeszcze trochę czasu, od dziś możemy składać zamówienia przedpremierowe na PlayStation 5 - na ten moment w naszym kraju tylko w Media Markt, ale tylko czekać, jak wysypie kolejne oferty.

Przy okazji poznaliśmy również ceny akcesoriów do PS5, które prezentują się następująco: kontroler DualSense 319 PLN, kamerka 269 PLN, słuchawki Pulse 3D Wireless 449 PLN, pilot Media Remote 139 PLN, a stacja ładująca na dwa pady 139 PLN. Wracając jednak do samych gier, które miały być bohaterem wczorajszej konferencji, jest bardzo dobrze i miejmy nadzieję, że Microsoft kiedyś wyciągnie wnioski i czegoś się od konkurenta nauczy. Na pokazie nie zabrakło zapowiedzi Final Fantasy XVI, które po zmianie settingu na nieco średniowieczny prezentuje się kapitalnie, Resident Evil VIII, skillowego Deathloop, Hogwarts Legacy dla fanów Harry’ego Pottera, fenomenalnego remake’u Demon's Souls, Marvel's Spider-Man: Miles Morales czy… God of War Ragnarok - tak, Kratos powraca i to podobno już w przyszłym roku!