Nintendo opublikowało ogłoszenie na brytyjskich i japońskich stronach 3DS, które głosi wprost: „Zakończyła się produkcja rodziny konsol Nintendo 3DS”. Oddział w USA poszedł jeszcze dalej, gdyż podstrona 3DS całkowicie zniknęła z amerykańskiej witryny Nintendo.

Pierwszy model 3DS został wprowadzony na rynek w 2011 roku jako kontynuacja konsoli DS Nintendo z wyświetlaczami obsługującymi 3D. Model XL z większymi ekranami pojawił się rok później, a następnie w 2014 r. do sklepów trafiły odświeżone wersje obu. W 2013 roku Nintendo wypuściło również 2DS, tańszą wersję handhelda bez 3D i bez możliwości składania. 

Jak widać, firma nie porzuciła rodziny 3DS od razu po pojawieniu się Switcha, ale najprawdopodobniej zdecydowała, że ??nadszedł czas, aby wycofać konsolę na emeryturę, ponieważ nie sprzedaje się już tak, jak kiedyś. W ostatnim raporcie o zyskach Nintendo ujawniło, że sprzedaż sprzętu 3DS wykazała 73-procentowy spadek. Tymczasem zarówno Switch, jak i Switch Lite radziły sobie bardzo dobrze. W trakcie (a może częściowo z powodu) pandemii koronawirusa, Nintendo sprzedało 5,68 miliona konsol Switch.