W tym roku „Matura” się nieco przesunęła, nawet jednak epidemia nas nie zatrzymała - do matury zgłosiło się ponad 90 osób, z całego kraju i mimo reżimu sanitarnego i obowiązkowych maseczek wszyscy wydawali się dobrze bawić. Wielkim zainteresowaniem, jeszcze przed samym konkursem, cieszyły się stoiska naszych partnerów. Na korytarzach szybko pojawiły się grupki gości oglądających co ciekawsze modele zegarków, wypytujących przedstawicieli marek takich jak G-Shock, Atlantic, Bulova, Lorus, Tissot czy Grand Seiko o nowości, czy przymierzających co ciekawsze modele.

Matura z zegarków 2020Matura z zegarków 2020 Adam Stępień, Agencja Gazeta

Krótko po 10 zaczęliśmy część oficjalną. Nasz kolega Marcin Kasprzak Naczelny “papierowego” Logo oraz Maciej Kopyto z „Zegarki i Pasja” powitali wszystkich uczestników. Wielkim zaskoczeniem były wysłane bezpośrednio z Japonii pozdrowienia dla "maturzystów” nagrane przez samego Kikuo Ibe, inżyniera Casio, w 1983 roku, twórcy niezawodnego wstrząsoodpornego zegarka, który jest legendą do dziś. Kikou rozbawił wszystkich swoimi (całkiem udanymi!) polskimi pozdrowieniami. Potem uczestnicy dostali arkusze egzaminacyjne i zaczęła się Wielka Matura z Wiedzy o Zegarkach 2020. 

Matura z zegarków 2020Matura z zegarków 2020 Adam Stepien, Agencja Gazeta

W tym roku zadania były wyraźnie trudniejsze niż w poprzedniej edycji. Na Uczestników czekało 24 pytań, łącznie można było zdobyć równe 100 punktów. Utrudnieniem był fakt, że niektóre z zadań wymagały zakreślenia jednocześnie kilku prawidłowych odpowiedzi, a inne pytania były otwarte. Najtrudniejsze, sądząc po obradach Jury, którego miałem zaszczyt być członkiem, były chyba właśnie owe zadania otwarte. Chociażby te, w których wymagaliśmy podania definicji konkretnych zegarkowych pojęć i oczywiście - najwyżej punktowane pytanie, w którym trzeba było napisać mini... wypracowanie, na temat przyszłości branży zegarków w kontekście wejścia na ten rynek smartwatchy. Dla wielu trudne okazało się też pytanie, w którym do prawdziwych serii znanych marek dodaliśmy fałszywe nazwy i trzeba było je odpowiednio zakreślić. Nawet tak, z pozoru proste pytanie, jak to w którym „Maturzyści” musieli uporządkować znane zegary do polskich miast, potrafiły przysporzyć uczestnikom sporo problemów.

Matura z zegarków 2020. Katarzyna Wieczorek, Grand Seiko - sztuka japońskiego zegarmistrzostwaMatura z zegarków 2020. Katarzyna Wieczorek, Grand Seiko - sztuka japońskiego zegarmistrzostwa Adam Stępień, Agencja Gazeta

Matura z zegarków 2020. Władysław Meller - Rzecz o zegarkach z ZMP BłonieMatura z zegarków 2020. Władysław Meller - Rzecz o zegarkach z ZMP Błonie Adam Stępień, Agencja Gazeta

W międzyczasie, kiedy my ocenialiśmy arkusze, „Maturzyści” mogli posłuchać prelekcji przygotowanych przez naszych partnerów i mecenasów. Władysław Meller przygotował bardzo ciekawą prelekcję o kultowych zegarkach z ZMP Błonie, czyli tym, co na rękach nosiło zapewne wielu z naszych Ojców czy Dziadków, a Maxime Gourgouillat z Omegi opowiadał o swojej firmie i jej nowościach. Zaś Katarzyna Wieczorek z ZIBI opowiedziała o fenomenie japońskiego zegarmistrzostwa na przykładzie marki Seiko. 

Matura z zegarków 2020, Maciej Kopyto, Zegarki i Pasja i Marcin Kasprzak magazyn LOGOMatura z zegarków 2020, Maciej Kopyto, Zegarki i Pasja i Marcin Kasprzak magazyn LOGO Adam Stępień, Agencja Gazeta

W końcu nadszedł czas jednak na wyniki i nagrody. W tym roku postanowiliśmy, że każdy z uczestników będzie mógł wybrać swoją, upatrzoną wcześniej nagrodę. Tak więc laureat pierwszego miejsca mógł wybrać dowolny zegarek, kolejna osoba, podobnie, ale z wyjątkiem tego już wcześniej wybranego. Z każdą kolejną nagrodą wybór był coraz mniejszy i emocje większe, niektórzy potrzebowali sporo czasu na zastanowienie. Co ciekawe, nie wszyscy w wyborze kierowali się tylko ceną katalogową nagrody, a niektórzy wyraźnie mieli swoje upatrzone i ulubione marki. A było z czego wybierać - dzięki naszym fundatorom nagród -  GRUPIE ZIBI S.A., markom G-SHOCK, SEIKO, ATLANTIC, BULOVA, LORUS, LACOSTE, POLICE,   Swatch Group, markom: Tissot,  Swatch, Classic Watch, Victorinox, BUTIKI SWISS  - “maturzyści” mogli wybierać spośród ponad trzydziestu różnych zegarków!

Matura z zegarków 2020Matura z zegarków 2020 Adam Stępień, Agencja GazetaW tym roku najlepszy okazał się Matusz Żybura (87 punktów), który wybrał klasyczny zegarek Tissot Gentleman Powermatic 80. „Srebro” zdobył Matthew Juźwin (jego wybór to G-Shock Exclusive), zaś trzecie miejsce, zajął Piotr Tatar, które zapamiętaliśmy jako zwycięzcę poprzedniej edycji (wybrał jako nagrodę Seiko Prospex Alpinist).

Poniżej pierwsza dwudziestka najlepszych tegorocznych Maturzystów:

 1. Mateusz Żybura

2. Matthew Juźwin

3. Piotr Tatar

4. Marcin Kajmowicz

5. Sylwia Rejman

6. Piotr Piekarniak

7. Jakub Szymaniak

8. Krzysztof Polański

9. Dominik Słomka

10. Łukasz Błaszczak

11. Maciej Bąkowski

12. Irek  Piętowski

13. Mateusz Bujak

14. Mateusz Pycia

15. Ewa Flatt

16. Wiesia Tomczyńska

17. Krzysztof Myśliwiec

18. Jakub Pisarek 

19. Emil Smolarek

20. Tomasz Wabia

Wszystkim gratulujemy. Ponad jedna trzecia uczestników Matury zdobyła jakąś nagrodę, z rozmów podsłuchanych na korytarzu wynikało, że zamierzają pojawić się tutaj również za rok i wykorzystać doświadczenie, aby jeszcze lepiej się przygotować. Zapraszamy i dziękujemy jednocześnie naszym mecenasom: Longines, Tissot, Certina, Grand Seiko

partnerom: G-Shock, Atlantic, Bulova, Lorus 

oraz fundatorom nagród: GRUPIE ZIBI S.A., markom G-SHOCK, SEIKO, ATLANTIC, BULOVA, LORUS, LACOSTE, POLICE,   Swatch Group, markom: Tissot,  Swatch, Classic Watch, Victorinox, BUTIKI SWISS za uczestnictwo, przygotowanie ciekawych materiałów i możliwość zapoznania naszych gości ze swoimi najnowszymi zegarkami.