Kalifornia kontynuuje swoją krucjatę po czystsze środowisko, chociaż jednocześnie wciąż zmaga się ze śmiercionośnymi i siejącymi zniszczenie pożarami. Gubernator Gavin Newsom poinformował bowiem, że wydał rozporządzenie, na mocy którego w całym stanie wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży nowych samochodów z napędami potrzebującymi do działania benzyny lub oleju napędowego. Wszyscy fani tych klasycznych rozwiązań muszą więc zaopatrzyć się w stosowne nowe auta do 2035 roku, bo po tym terminie u dealerów czekać będą już tylko pojazdy bezemisyjne. 

To najbardziej znaczący krok, jaki nasz stan może podjąć, żeby walczyć ze zmianami klimatu. Przez dziesięciolecia pozwoliliśmy samochodom zatruwać powietrze, którym oddychają nasze dzieci i rodziny. Zasługujesz na samochód, który nie przyprawi twoich dzieci o astmę. Nasze samochody nie powinny pogarszać pożarów dzikiej przyrody i powodować, że przez coraz więcej dni mamy dym w powietrzu. Samochody nie powinny topić lodowców czy podnosić poziomu morza, zagrażając naszym ukochanym plażom i liniom brzegowym - mogliśmy usłyszeć na konferencji prasowej gubernatora. 

 I nie da się ukryć, że nie brakowało tu wielkich słów, ale być może właśnie takich potrzebujemy, żeby w końcu ruszyć w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. Szczególnie że całkowite przejście zajmie jeszcze wiele lat, bo od 2035 roku w Kalifornii nie będzie można kupić nowych aut z silnikami benzynowymi czy diesli, ale jednocześnie wcześniej zakupione samochody wciąż będą jak najbardziej legalne - do jazdy, kupna czy sprzedaży. Co więcej, California Air Resources Board dostanie również zadanie wprowadzenia podobnych regulacji w zakresie pojazdów przemysłowych, ale te dostaną od stanu 10 lat więcej na zmiany.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że transport odpowiada za ponad połowę stanowej emisji węglowej, a nowe regulacje mają szansę ograniczyć je o 35%. Na podobny ruch decyduje się zresztą coraz więcej państw, wystarczy tylko wspomnieć o Wielkiej Brytanii, Niemczech, Indiach, Kanadzie czy Francji - różne są tylko daty.