Tak jest od lat - według Google, Android „zawsze” pozwalał użytkownikom na zdobywanie aplikacji z więcej niż jednego sklepu z aplikacjami. Rzeczywiście spora część nowoczesnych smartfonów z Androidem jest już dostarczana z dwoma takimi sklepami: sklepem producenta i Sklepem Play.

Jednak Google twierdzi, że chce pójść o krok dalej. Po uruchomieniu Androida 12, Google będzie wprowadzać „zmiany” w mobilnym systemie operacyjnym, aby lepiej ułatwić korzystanie ze sklepów z aplikacjami innych firm.

Nie jest jasne, na czym dokładnie polegają te zmiany i nie bylibyśmy w stanie nawet zgadywać - być może Google będzie w jakiś sposób promować alternatywy? Przekonamy się za jakiś czas. Oprócz tego korporacja wyjaśni również swoje zasady dotyczące rozliczeń.

Jak większość naszych czytelników wie, Google pobiera część przychodów generowanych przez aplikacje. Jednak niektórzy próbują unikać tej opłaty,  oferując bezpośrednie usługi płatności w aplikacji.

Od 20 stycznia 2021 r. Nie będzie to już dozwolone: wszyscy programiści sprzedający „towary cyfrowe”, nawet te oparte na subskrypcji, będą musieli dać Google kawałek tortu.