Spotify i Apple Music to zdecydowanie najwięksi zawodnicy rynku serwisów streamingowych z muzyką, a ich pozycja wydaje się niezagrożona, niemniej każdy z nich robi wszystko, żeby użytkownicy nie wpadli na pomysł przejścia do konkurencji. Nawet jeśli oznacza to podpatrywanie pomysłów rywala i wprowadzania ich u siebie - tak właśnie zrobiło Spotify, które poinformowało, że wyszukiwarka w ich aplikacji pozwala teraz na wyszukiwanie piosenek po fragmentach ich tekstu, czyli dostała funkcjonalność dostępną w Apple Music od… 2018 roku. Po wpisaniu w pasek wyszukiwania fragmentu słów utworu, aplikacja pokaże nam listę piosenek z pasującym tekstem, które oznaczone są jako “lyrics match” (razem z listą innych sugerowanych wyników, więc jeśli chcemy szukać konkretnie po tekście, to warto zwrócić uwagę na tę konkretną metkę).

To jeszcze nie wszystko, bo czekają nas również zmiany w zakresie topek, np. nowe konto twitterowe @spotifycharts pozwala rzucić okiem na najlepsze albumy tygodnia (śledzone od piątku do czwartku i publikowane w poniedziałek), 50 topowych piosenek tygodnia czy najlepsze debiuty tygodnia, żebyśmy zawsze byli na bieżąco z tym, w czym zasłuchuje się obecnie cały świat.

Najlepsze piosenki w serwisie SpotifyNajlepsze piosenki w serwisie Spotify Spotify

Co ciekawe, podobne listy funkcjonowały już w aplikacji, gdzie były prezentowane w ujęciu globalnym i wybranego kraju, ale tym razem będą one publikowane jedynie za pomocą wspomnianego konta na Twitterze. Jest to bardzo zaskakujący ruch, bo znacznie utrudnia słuchanie takich zestawień, które w aplikacji były na wyciągnięcie ręki, a teraz wymagają śledzenia zewnętrznego źródła i ręcznego wyszukiwania w Spotify. Jakieś konkretne plany, nietrafiony pomysł, a może zwykła pomyłka? Czas pokaże.