Chcemy, żeby zadbała o nas natura, a więc wybieramy kosmetyki i akcesoria do higieny jamy ustnej o naturalnym składzie oraz wykonane z naturalnych materiałów, w duchu zero waste lub less waste, które pozwalają minimalizować ilość odpadów.

Dlaczego? Pomyśleliście kiedyś, że tubka po paście do zębów jest jednym z najczęściej występujących rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych, których nie można poddać recyklingowi? Okazuje się, że rocznie, na całym świecie nawet 1,5 miliarda plastikowych tubek po paście do zębów trafia na wysypiska śmieci, a ich rozkład może potrać od 500 do 700 lat. Nie muszę chyba wspominać, jak wielkie ilości odpadów trafiają do lasów, rzek, mórz i oceanów. Każda wyrzucona tubka, przeżywa swojego właściciela wielokrotnie.

Mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej.Mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Henrik Lagercrantz/unsplash.com

Z plastiku produkowane są nie tylko opakowania, niektóre pasty do zębów zawierają również plastik pod postacią mikrokulek z polietylenu, które wraz ze ściekami trafiają do środowiska. Z tego względu coraz więcej producentów proponuje zamienniki, produkty biodegradowalne lub wielokrotnego użytku, dzięki którym możemy do minimum ograniczyć ilość tworzyw sztucznych w naszej łazience.

Tabletka zamiast tubki z pastą

Można jakoś zastąpić tubkę z pastą? Oczywiście! Po pierwsze, warto poszukać receptur na pasty do zębów domowej roboty. Jednak jeśli nie czujecie się na siłach bądź ogranicza was czas, to alternatywą mogą być tabletki do mycia zębów. Tak właśnie! Tabletki są równie skuteczne, a na dokładkę nie zawierają mikroplastiku, konserwantów i syntetycznych dodatków, m.in. SLS czy gliceryny.

Ich działanie jest łagodne dla zębów i dziąseł. W składzie pastylek są naturalne, organiczne składniki np. przeciwpróchniczy ksylitol, stewia, szałwia, olejek kokosowy, krzemionki, węgiel aktywny czy olejki eteryczne. Występują zarówno opcje bez fluoru, jak i z jego dodatkiem.

Dodatkowo dostarczane są w szklanych, wielorazowych słoiczkach, biodegradowalnych papierowych opakowaniach lub pochodzących z recyklingu.

Jak ugryźć ten temat? Dosłownie, rozgryzając je! Wystarczy rozgryźć tabletkę, żuć do rozpuszczenia, zwilżyć szczoteczkę i przystąpić do mycia zębów. Następnie wypluć i wypłukać usta wodą. Ot cała tajemnica!

Mają tę zaletę, że bardzo łatwo zabrać je w podróż i stosować w najprzedziwniejszych miejscach, czyli wszędzie tam, gdzie użytkowanie tradycyjnej pasty będzie wyzwaniem. Tabletki w połączeniu ze śliną wytwarzają musującą pianę, która oczyszcza zęby. 

Tabletki redukują przebarwienia, a dzięki uwalnianym, po rozgryzieniu, mikrocząsteczkach usuwają osady oraz kamień nazębny.

Wadą tego typu produktów może być jednak ich cena, za opakowanie, w którym mamy np. 100-150 pastylek musimy zapłacić zazwyczaj ok. 20-40 zł.

Bambusowa szczoteczka to także sposób na bycie eko

Alternatywą dla klasycznych szczoteczek wykonanych z p

lastiku oraz akcesoriów do nich, mogą być szczoteczki bambusowe oraz specjalnie dopasowane do nich kubki oraz etui.

Szacuje się, że przeciętny człowiek, zużywa przez całe życie, średnio 320 szczoteczek. Przyznacie, że to całkiem sporo plastiku. Z bambusem nie problemu, gdyż jest biodegradowowalny. Sam bambus jest bardzo wytrzymały, a na dodatek ma właściwości antybakteryjne. 

Łazienka powinna być czysta i schludna. My nie mamy nic przeciwko temu, żeby urządzić ją z odrobiną humoru. Oto nasze propozycje nietuzinkowych akcesoriów łazienkowych.<br/>
<b>Podajnik nici dentystycznej</b><br/>Groźnie wyglądająca ryba pomoże zadbać o higienę jamy ustnej a przy okazji wprowadzi do łazienki odrobinę humoru.<br/>
75 zł<br/>
galerialimonka.plŁazienka powinna być czysta i schludna. My nie mamy nic przeciwko temu, żeby urządzić ją z odrobiną humoru. Oto nasze propozycje nietuzinkowych akcesoriów łazienkowych.
Podajnik nici dentystycznej
Groźnie wyglądająca ryba pomoże zadbać o higienę jamy ustnej a przy okazji wprowadzi do łazienki odrobinę humoru.
75 zł
galerialimonka.pl
 

Ekologiczne nici dentystyczne

Także precyzjne czyszczenie można załatwić ekologicznym produktem, jakim są nici dentystyczne wykonane z włókna bambusowego z dodatkiem innych składników np. węgla drzewnego, olejków np. kardamonowego lub z mięty pieprzowej. Pokryta jest z kolei woskiem pochodzenia roślinnego, np. na bazie wosku pszczelego lub wosku Candelilla pozyskiwanego z rośliny wilczomlecza.

Eko świeży oddech

Zapewnią go olejek, eko płukanka lub zioła. Możemy zdecydować się na stworzenie w 100% naturalnej płukanki w domu, np. płukać usta olejkiem kokosowym, wodą z dodatkiem soli morskiej lub ziołami, ale również kupić gotowy produkt.

W ich skład wchodzą  np. organiczne olejki m.in. z szałwii, goździka, orzechów cedrowych, drzewa herbacianego lub węgiel aktywny, który pochłania bakterie i toksyny.

Ciekawym rozwiązaniem są rozpuszczalne tabletki do płukania jamy ustnej, które zawierają łagodne środki myjące, pomagają przywrócić prawidłowe pH oraz odświeżają oddech. Aby ich użyć, wystarczy rozpuścić tabletkę w szklance wody i przepłukać usta jak zwykle.