Mówiąc krótko, Księżyc ma być w przyszłości bazą przesiadkową i przygotowawczą dla astronautów, którzy docelowo udają się w dalsze misje, np. na Marsa. A że trudno sobie to wyobrazić bez sprawnej łączności bezprzewodowej, to nasz satelita doczeka się implementacji sieci komórkowej i to już pod koniec 2022 roku. Co ciekawe, odpowiadać będzie za to Nokia, co jest dla firmy ogromną szansą na odbicie i być może zmianę docelowego odbiorcy - skoro na rynku konsumenckim idzie średnio, to może warto pomyśleć o przebranżowieniu na przemysł kosmiczny? 

Tak czy inaczej, współpraca Nokii i NASA to część programu Tipping Program, poprzez który amerykańska agencja chce przyspieszyć rozwój kosmicznych technologii - mówiąc krótko, podbój kosmosu w końcu jest dostępny również dla prywatnych firm. To właśnie dlatego Nokia została nagrodzona umową o wartości 14,1 mln USD za swój plan rozwoju na Księżycu systemu komunikacji LTE/4G, który będzie kluczowym elementem programu Artemis i nadzieją na zbudowanie stałej obecności człowieka na tym naturalnym satelicie. 

Badawczo-rozwojowe ramię Nokii, czyli Bell Labs, nie będzie jednak działać samo i połączy siły z prywatną firmą kosmiczną Intuitive Machines, której kosmiczny lądownik zadba o to, by najnowsze rozwiązania firmy trafiły na powierzchnię Księżyca. A mowa o stacji bazowej LTE, wyposażeniu użytkowników i antenach RF, a wszystko w formie zdolnej do przetrwania w trudnych kosmicznych warunkach. Kiedy już sieć zostanie aktywowana, pozwoli na transmisję danych, kontrolę księżycowych łazików, nawigację w czasie rzeczywistym czy streaming wideo w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, zapewni astronautom lepsze możliwości komunikacji głosowej i wideo, transmisji danych telemetrycznych i biometrycznych i kontroli nad robotycznymi ładunkami. 

Niezawodne i sprawne sieci komunikacyjne o wysokiej przepustowości będą kluczowe dla wsparcia stałej obecności człowieka na powierzchni Księżyca. Budując tam pierwszą sieć bezprzewodową wysokiej jakości, Nokia Bell Labs ponownie wbija flagę pionierskich innowacji, wykraczając poza konwencjonalne limity - dodaje Marcus Weldon, Chief Technology Officer w Nokia.