Po rozpakowaniu czeka was krótka i nieskomplikowana instalacja oraz konfiguracja. Epson L3156 pracuje zarówno na kablu USB jak i poprzez połączenie bezprzewodowe. Bez trudu będą mogli korzystać z niego wszyscy domownicy lub pracownicy.

Głośnik Boomster Go firmy TeufelTest głośnika Boomster Go firmy Teufel

Bardzo zadowoleni będą posiadacze komputerów z jabłuszkiem. Design drukarki Epsona  z pewnością trafi w ich gusta.

Drukować można z komputera lub z tabletu/smartfona. Oprogramowanie znakomicie obsługuje wszystkie trzy funkcje, do których stworzono drukarkę: skanowanie, kopiowanie oraz drukowanie. Warto zwrócić uwagę, że z poziomu smartfona da się wydrukować bardzo przyzwoite zdjęcia. Jest do tego nawet dedykowana aplikacja, wyposażona w sporo opcji kalibracyjnych, a także zestaw podstawowych filtrów i narzędzi edycyjnych.

Drukarka Epson L3156 oferuje szybki wydruk, precyzyjne prowadzenie papieru i zaskakująco szybko zbiera się do wydrukowania pierwszej strony. Podajnik papieru to bardzo prosta konstrukcja, kartki i papier foto wkładamy pionowo, a do ich ustawienia służy niezmiernie prosta w obsłudze, ale przy okazji funkcjonalna prowadnica.

Wszystkie przyciski funkcyjne znajdują się na przedniej krawędzi obudowy. Są duże, klarownie opisane, co zapewnia komfort obsługi. Oczywiście wszystkie funkcje dostępne są również z poziomu oprogramowania.

Największą zaletą okazuje się system EcoTank. Jak sugeruje nazwa, jest to ekonomiczne

Cyfrowy paszport wprowadzony w USANowy Jork wprowadza pierwsze cyfrowe paszporty w USA dla zaszczepionych na COVID-19

tankowanie. Dosłownie! Z przodu urządzenia, w doskonale widocznym i łatwo dostępnym miejscu, znajduje się system pojemników na tusz. Po otwarciu sporej, uchylnej klapki, mamy dostęp do pojemniczków odpowiadających za cztery kolory tuszy.

Epson L3156 - Eco TankEpson L3156 - Eco Tank Krzysztof Żołyński

Przeraziło was wspomnienie samodzielnego napełniania, upaćkanych rąk, biurka i pomylonych kolorów? Nie ma obaw! System pomyślano tak, że nie ma mowy o przelaniu (nawet przy uzupełnianiu). Buteleczkę z tuszem obracamy do góry nogami i wkładamy w dyszę zbiornika. Grawitacja załatwia resztę. Jeśli w pojemniku drukarki jest sucho, przeleje się całość. Jednak jeśli tylko uzupełniamy, to po dojściu do odpowiedniego poziomu, tusz zostanie odcięty i nie ma mowy, żeby uroniła się choć kropla. Zdejmujemy buteleczkę i po sprawie. Pustą wyrzucamy, a nie wykorzystaną zakręcamy i odstawiamy do poczekalni.

Poziom tuszu można sprawdzać z poziomu sterownika, ale pomyślano o bardzo prostym patencie. Fragment każdego zbiornika na tusz jest odsłonięty od frontu, a więc w łatwy sposób, możemy obserwować ile koloru już zużyliśmy.

Microsoft Flight SimulatorTesty na Microsoft Flight Simulator potwierdzają wysoką wydajność kart GeForce RTX serii 30

Epson twierdzi, że po zatankowaniu do pełna z dostarczanych bezpłatnie z nowym urządzeniem butelek, możemy wydrukować do 8100 stron czarno-białych i 6500 stron kolorowych . Nie udało mi się jeszcze dotrzeć do dna zbiorników, a drukuję sporo – tekst, wykresy, obrazki oraz zdjęcia na papierze foto.

Co ważne, jeśli już uda nam się wyczerpać „firmowy” atrament kupno materiałów eksploatacyjnych nas na pewno nie zrujnuje – koszt 70 ml oryginalnego tuszu w każdym kolorze to ok 25 zł. Różnica  w stosunku do cen kartridży – kolosalna!

Zrobiliśmy test na przeciwciała SARS-CoV-2 z BiedronkiZrobiliśmy test na przeciwciała SARS-CoV-2 z Biedronki. Warto?

Bardzo przydatną opcją jest Wi-Fi Direct, która pozwoli na bezpośrednie połączenie np. telefonu z drukarką nawet w miejscu, gdzie nie mamy aktualnie dostępu do sieci Wi-Fi czy kabla. W takim przypadku wystarczy pobrać aplikację Epson iPrint na telefon z systemem Android lub iOS.

Epson L3156 - drukarka,skaner, kopiarkaEpson L3156 - drukarka,skaner, kopiarka Krzysztof Żołyński

Kopiowanie i skanowanie jest równie proste, co skuteczne. W przypadku kopiowania (takie domowe ksero) wystarczy włożyć kartkę do powielenia pod klapę skanera i wybrać jeden z klawiszy, inicjujących kopię monochromatyczną lub kolorową. Kopia pojawia się na tacce wydruku bardzo szybko.

Skanowanie odbywa się na podobnej zasadzie, ale oczywiście mamy wpływ na wiele elementów plus możliwość zrobienia szybkiego skanu (podglądu) zanim zdecydujemy się na finalne przeniesienie obrazu strony do wersji cyfrowej.

Aprilia RSV4Nowa RSV4 ujrzała światło dzienne

Jak dla mnie jedynym minusem jest brak wejścia USB, umożliwiającego wydruk z aparatu lub pendrive’a, ale można to obejść korzystając z apki mobilnej.

Epson L3156 (Eco Tank)Epson L3156 (Eco Tank) Krzysztof Żołyński

Podsumowując - mogę śmiało powiedzieć, że Epson L3156 to drukarka idealna, na czas lockdownu, pracy z domu i zdalnego nauczania. Nie ma strachu, że szybko zabraknie tuszy, a skaner działa bez zarzutu. Aktualna cena, w okolicach 800 zł jest do przełknięcia, jeśli przekalkulować ilość tuszu, jaką dostajemy na start.

I jeszcze jedna ważna sprawa: na stronie www.epson.pl/gwarancjanadrukarki po zakupie nowej L3156 (ale też po prostu wszystkich EcoTanków) można bezpłatnie wydłużyć gwarancję firmową do 3 lat ochrony.