Microsoft wierzy, że przetwarzanie w chmurze to przyszłość i może mieć rację. Jednak w takim przypadku firma będzie potrzebować znacznie lepszego sposobu dostarczania tych usług osobom w odległych zakątkach świata, gdyż mogą one nie mieć istniejącej infrastruktury chmurowej lub mogą mieć ograniczony dostęp do Internetu. W obu przypadkach Microsoft ma już plan rozwiązania tego problemu.

Microsoft opracował coś, co nazywa Azure Modular Datacenter lub MDC. To modułowe, przenośne centrum danych, które dzięki internetowi z satelity, może zostać ustawione w dowolnym miejscu na świecie. Dostawcą internetu ma być firma Elona Muska. Microsoft ma nadzieję rozwijać współpracę ze SpaceX, w celu dalszego „powiązania” Starlink i Azure.

Firma Microsoft wymienia kilka potencjalnych przypadków użycia MDC, w tym „mobilne centra dowodzenia”, poszukiwanie złóż, misje pomocy humanitarnej i wszystko inne, co wymaga „bezpiecznego przetwarzania o dużej intensywności” na platformie Azure.

Microsoft twierdzi, że MDC wyróżnia się na tle innych rozwiązań chmurowych, ponieważ umożliwia klientom dostęp do niego z pełnym, ograniczonym lub zerowym dostępem do sieci.

Jest to wyjątkowa, potężna funkcja, która umożliwia klientom dostęp do mocy chmury Azure na ich warunkach – napisał Bill Karagounis z Microsoft.