Sam browar jest niesamowity - powstał 1804, a część produkcji odbywa się w jaskiniach, gdzie kiedyś zwożono śnieg i przez cały rok była zagwarantowana niska temperatura przechowywania i produkcji. We współczesnych piwach czuć tradycję, naturę i znakomitą wodę z własnego ujęcia.

Piwa PilsvarPiwa Pilsvar Browar Pilsvar

Historia browaru w Grybowie jest tak samo długa, jak burzliwa. Można o niej poczytać na jego stronie. Dla nas najważniejszym momentem jest 2005 rok, kiedy upadająca firma - Browar Grybów -nabyli ojciec Ivan i syn Andrej Chovanec.

Początki były bardzo trudne oprócz wymiany chłodni, linii rozlewniczej, remontu piwnic i warzelni zderzyliśmy się z przeszłością browaru, jego złego zarządzania i fatalną opinią. Piwo się nazywało zemsta z Grybowa nawet śmierć z Grybowa. Czyli nie rozpoczynaliśmy biznesu od zera jak się mówi ale od fatalnego minusu. Z tego powodu nastąpiła zmiana nazwy browaru i piwa na Pilsweizer. Teraz już ponad dwa lata sprzedajemy piwa pod marką Pilsvar - mówi Andrej Chovanec.

Smaczne piwo regionalne może być dobrym interesem, a mądre inwestycje oraz rozsądne wprowadzanie nowości sprawiają, że browar finansowo rośnie. Browar Pilsweizer podsumowując poprzedni rok wykazał wzrost o 10% w stosunku do roku 2018. Jest to naprawdę dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że to naprawdę nie jest łatwy rynek.

Ludzie mogą być pewni, że u nas w browarze zawsze będzie się produkować piwo klasycznymi i tradycyjnymi metodami bez żadnych przyszpieszaczy i chemii. Nawiązujemy do tradycji piwowarstwa która jest w naszym browarze od 1804r - deklaruje właściciel browaru, Andrej Chovanec.

Jak twierdzą właściciele browaru, zapracowały na to inwestycje, zwiększenie mocy przerobowej oraz sukcesywne wprowadzanie nowości oraz powiększanie sieci sprzedaży i pozyskiwanie nowych kontrahentów w postaci restauracji oraz sklepów.

A teraz przejdźmy do meritum, czyli do testu kilku piw z browaru Pilsweizer.

Pilsvar Góralskie

Pilsvar GóralskiePilsvar Góralskie Krzysztof Żołyński

To piwo z serii związanej z miastami i regionami. Jest to mocne, jasne, pasteryzowane piwo. Smakowo jest nieco głębsze, niż inne jasne mocne piwa. Na końcu lekko słodkawe, ciemny bursztynowy kolor.

Na etykiecie: 7,6 alkoholu, 15,1 Blg. Skład : słód jęczmienny, chmiele - marynka lubelski, magnum oraz woda z własnych studni głębinowych. Rekomendowana temperatura spożycia: 10 - 13 stopni.

Pilsvar Bock Jasny Koźlak

Pilsvar Bock Jasny KoźlakPilsvar Bock Jasny Koźlak Krzysztof Żołyński

(ale nie ciemny). Pomimo, że jest naprawdę mocne, to nie czuć ciężkiego smaku i to jest wielka zaleta tego piwa. Na koniec wyraźnie wyczuwalny słodki posmak.

Na etykiecie: 8,1 % alkoholu, 17 Blg. Skład: słód jęczmienny, chemiele-marynka, lubelski oraz woda z własnych studni głębinowych. Rekomendowana temperatura spożycia: 10 - 13 stopni.

Pilsvar Lach

Pilsvar LachPilsvar Lach Krzysztof Żołyński

Kolejne mocne, jasne piwo w ofercie Pilsweizera, ale już nie tak jak Koźlak. Cechuje je ciemno-słomkowy kolor, delikatny gaz oraz wyczuwalny od pierwszego do ostatniego łyka chmielowy smak.

Na etykiecie: 6,8 % alkoholu, 14 Blg. Skład: słód, chemiele - marynka, lubelski, magnum oraz woda z własnych studni głębinowych. Rekomendowana temperatura spożycia: 10 - 13 stopni.

Pilsvar Grybów

Pilsvar GrybówPilsvar Grybów Krzysztof Żołyński

To chyba najbardziej rozpoznawalne i najłatwiej dostępne piwo, ponieważ jest dostępne w sieciówkach. Jednak to wcale nie przesądza o jego niskiej jakości. Mógłbym powiedzieć, że to jest to klasyczne, jasne pełne. Takie jak niegdyś lubili faceci i mogli go wypijać nieskończone ilości. Podobnie jest tutaj. Kolor jasny bursztyn, zdecydowanie wyczuwalny chmiel z nutką goryczy. Jeśli lubicie proste piwa, bez udziwnień, ale smaczne, to z pewnością dobry adres.

Na etykiecie: 5,7% alkoholu, 12% Blg. Skład: słód, chmiele - marynka, lubelski oraz woda z własnych studni głębinowych. Rekomendowana temperatura spożycia: 7 - 10 stopni.

Kolejne dwa piwa, to zdecydowanie typ i smaki, które powinniście skosztować w wakacje. Pilsvar Aleos & Curacao z miodem można dodatkowo zaklasyfikować do tzw. piw kobiecych, bo to właśnie panie celują często w opcje smakowe. Siłą tego piwa są naturalne dodatki, wyraźnie wyczuwalne w smaku.

Pilsvar Czechosłowackie

Pilsvar CzechosłowackiePilsvar Czechosłowackie Krzysztof Żołyński

Piwo jasne, pełne. Bardzo lekkie, mocno przebija się rześkość wody i chmielu. Jak już wspomniałem idealne na wakacje i upał. Bardzo orzeźwiające i niezbyt mocne.

Na etykiecie: 5,2 % alkoholu, 12 BLG. Skład: Słowacki słód pilzneński, czeski chmiel żatecky polorany cervenak. Rekomendowana temperatura spożycia: 4 - 7 stopni.

Pilsvar Aleos & Curacao z miodem

Pilsvar Aleos & Curacao z miodemPilsvar Aleos & Curacao z miodem Krzysztof Żołyński

Jasne piwo z dodatkiem naturalnego soku z aloesu oraz miodu. Zaskakująco wyważony smak, żaden ze składników nie dominuje, chociaż nuta miodowa bardzo wyraźna. Lekko słodkawe na końcu. Zdecydowanie orzeźwiające. Kolor plastra miodu.

Na etykiecie: 4,5% alkoholu. Skład: chmiel, naturalny miód kwiatowy (1%), naturalny sok z aloesu (1%), błękit brylantowy FCF, curacao – aromat gorzkich pomarańczy. Rekomendowana temperatura spożycia: 4 - 7 stopni.

Podsumowując nasz piwną wycieczkę z produktami browaru Pilsweizer chciałbym podkreślić, że we wszystkich piwach wyczuwalna jest troska o jakość. Niech was nie zniechęca dostępność w sieciówkach i dyskontach. Dzięki temu łatwiej kupić to piwo, a leje ono na głowę piwa koncernowe i w niektórych wypadkach dorównuje konkurencyjnym browarom rzemieślniczym. Browar Pilsweizer celuje w tradycję i jakość oraz klasyczne smaki (z delikatnymi wyjątkami). Oferta browaru jest bardzo szeroka i powinna trafić w gusta wielu piwoszy.

Jako, że lubię lagery, to moim prywatnym faworytem jest Pilsvar Grybów. Klasyka, dobra jakość i wszechstronność. To piwo można zabrać na wycieczkę, na grilla albo wypić z kolegami w czasie meczu.

Jeśli wolicie cięższe klimaty, to na uwagę zasługuję Góralskie, Lach i Koźlak. Mocne piwa, które znakomicie podsumowują ciężki dzień w pracy, dając okazję do delektowania się mocą i smakiem.

Tęsknicie za latem? W takim razie piwa Czechosłowackie i Pilsvar Aleos & Curacao z miodem – pomogą wrócić wspomnieniom i miejcie je na uwadze na upały, na wakacje w przyszłym roku.