W tym roku profilaktyka jest szczególnie ważna, bo wykrywalność chorób cywilizacyjnych z powodu pandemii spadła. Sprawne przeprowadzenie badań ułatwiają ubezpieczenia zdrowotne, z których korzystają już ponad 3 mln Polaków.

Od marca do maja liczba wydanych tak zwanych zielonych kart DiLO, czyli kart diagnostyki i leczenia onkologicznego spadła o 25 procent, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Choć od czerwca jest lepiej, to nadal wydano ich łącznie o 8 procent mniej niż rok wcześniej. Inne źródła podają jednak wyższe liczby, nawet rzędu 40 procent. To efekt pandemii, przez którą skupiamy się przede wszystkim na wykrywaniu i leczeniu zakażonych koronawirusem. Dlatego tym bardziej należy dbać obecnie o profilaktykę innych chorób. W listopadzie, jak co roku, skupmy się na „męskich” nowotworach. Zwłaszcza że coraz więcej osób ma z nimi problemy. Według European Cancer Information System (ECIS) wynika, że rak prostaty jest najczęściej wykrywanym u panów nowotworem (23 proc. nowych przypadków).

Jak wynika z danych ubezpieczyciela o korzystaniu z usług, przez rok nic się nie zmieniło. Świadczy to o tym, że mimo rosnącej powoli świadomości zagrożeń, panowie nadal z rezerwą podchodzą do profilaktyki i badań.

Inne schorzenia przegrywają z koronawirusem

Przyczyną spadku wykrywalności wielu chorób w tym roku jest to, że służba zdrowia, zajęta jest przede wszystkim walką z COVID-19. Oznacza to m.in. opóźnienia w planowym leczeniu niektórych pacjentów wcześniej zdiagnozowanych. Równie ważnym czynnikiem jest strach pacjentów, obawiających się zakażenia wirusem i rezygnujących z tego powodu z badań. Tymczasem z prognoz wspomnianego już ECIS wynika, że bieżący rok przyniesie w Polsce ponad 196 tys. nowych zachorowań na nowotwory. Wskutek tych problemów w 2020 r. umrze aż 118 tysięcy Polaków. W całej UE liczby te wynoszą odpowiednio 2,7 i 1,3 mln.

Na jakie nowotwory chorujemy najczęściej?

Porównując Polskę z UE, warto zauważyć, że pod względem wskaźnika częstości zachorowań na nowotwory wypadamy lepiej niż większość krajów UE (535,6 na 100 tys. mieszkańców versus 569 średniej UE). Niestety, sytuacja odwraca się, gdy weźmiemy pod uwagę umieralność – pod tym względem Polska wypada gorzej niż większość krajów UE (aż 331,4 zgonów na 100 tys. osób przy 263,6 zgonach na 100 tys. mieszkańców w całej Unii). Najczęściej występującymi nowotworami w UE są rak piersi i prostaty. Rak piersi jest też obok nowotworu płuc najbardziej śmiertelny – odpowiednio 16,5 i 24 proc. wszystkich zgonów nowotworowych.

Zbawcza profilaktyka

Im szybciej wykryjemy problem, tym większa szansa na powrót do zdrowia. To wie większość z nas. Dlatego tak ważne są regularne badania. Owszem, obecnie ich wykonanie może być utrudnione, ale nie wolno z niektórych z nich rezygnować, przede wszystkim onkologicznych. Jak szybko wykonać badania? Niestety w ramach NFZ ciągle mamy do czynienia z długimi kolejkami (jeszcze dłuższymi przez pandemię). Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy prywatnie. Świadczy o tym m.in. rosnący odsetek osób korzystających z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń polisy te posiada już ponad 3 mln Polaków, czyli 13,1 proc. więcej niż rok temu. W I półroczu tego roku wydaliśmy na nie prawie pół miliarda złotych.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia