Polski producent klocków COBI, wpadł na pomysł serii Yountimer Collection. Trafiają do niej modele samochodów z PRL lub schyłku tej epoki, ale także pojazdy z innych krajów socjalistycznych. Z pewnością będziemy do niej wielokrotnie wracać, bo każdy znajdujący się w niej samochód to prawdziwa legenda.

 

Serial krótkich recenzji zaczynamy od mojego ulubieńca, czyli modelu samochodu FSO 125p Taxi. I to nie byle jakiego! Jest to taksówka w wersji TAXI należąca do Warszawskiego Przedsiębiorstwa Transportowego z numerem bocznym 1313. Dokładnie taka, jak pojawiała się w serialu Zmiennicy Stanisława Barei.

COBI FSO 125p TaxiCOBI FSO 125p Taxi Krzysztof Żołyński

Jak powiedział mi Robert Podleś jr z COBI:

Nie kupujesz tylko zabawki, ale też czas na pokazanie przez rodzica swoim maluchom, fragmentu świata, w którym dorastał, symboli ze swojego dzieciństwa, których na drogach już nie ma.

Całkowicie się z tym zgadzam! Budowanie żółtego fiata z klocków COBI, to sentymentalna podróż, w którą warto i trzeba zabrać młodsze pokolenie. Przy okazji opowiadając o serialu, pokazując fragmenty i wspominając dzieje motoryzacji z PRLu.

Seria Youngtimer Collection to nie tylko pojedyncze modele konkretnych aut, ale często rozmaite wersje tego samego pojazdu. Jest to genialny pomysł, bo kto dzisiaj pamięta, jak wyglądał np.: Wartburg kombi? Myślę, że o tym jak powstała seria i czym w istocie jest, najlepiej opowie jej pomysłodawca i współtwórca - Robert Podleś jr - sukcesor w COBI S.A.

Od zawsze największą pasją moją i mojego Taty były samochody. Marzyło nam się zobaczyć je zbudowane z naszych klocków COBI. Staramy się, aby nasze zestawy miały charakter edukacyjny, stąd właśnie pomysł, aby stworzyć kolekcję samochodów z czasów PRL-u. Obecnie nie jest łatwo dostrzec je na polskich drogach i nie każde dziecko jest w stanie je rozpoznać, a przecież były to niegdyś królowe i królowie polskich dróg. Większość naszych dziadków czy rodziców zaczynało swoją przygodę z motoryzacją właśnie od tych aut. Podczas składania samochodów najmłodsi mogą się co nieco dowiedzieć, o tym czym podróżowali rodzice w ich wieku. Zaczęliśmy od wersji zeszytowych "Legendarne auta PRL-u", gdzie w każdym kolejnym numerze serii, znajdował się nowy samochód do złożenia. Ich sukces pokazał nam duże zainteresowanie nowymi modelami i ruszyliśmy z kolekcją pudełkową - Youngtimer w której wypuściliśmy już prawie 50 różnych zestawów. Oferujemy nie tylko dany model, ale i różne wersje danego samochodu, aby jak najbardziej urozmaicić ofertę, i aby każdy fan mógł kupić taki samochód, jaki sam posiadał. Samochodziki są bardzo proste do złożenia i stanowią nie tylko świetną zabawę dla najmłodszych, ale i piękny model do ustawienia na półce czy biurku dla dorosłych fanów motoryzacji.

Model wykonano w skali 1:35 i składa się z 89 elementów. Auto ma ruchome koła, a dzięki konstrukcji złożonej z klocków istnieje możliwość modyfikowania go i przerabiania w dowolny sposób. Znakomicie nadaje się na półkę kolekcjonera, jak i do zabawy.

 

Niewielka ilość elementów sprawia, że jest to doskonały zestaw dla początkujących budowniczych, albo na prezent dla kumpla, który będzie mógł stanąć na półce lub biurku w pracy.

Jak zwykle w przypadku COBI, klocki są znakomicie spasowane, a powstała konstrukcja pozwala na późniejsze modyfikacje i eksperymenty. Ja na przykład zapragnąłem sprawdzić, ja wyglądałaby taksówka w wersji cabrio :)

Prawda, że to piękne auto?

COBI FSO 125p TaxiCOBI FSO 125p Taxi Krzysztof Żołyński

COBI FSO 125p TaxiCOBI FSO 125p Taxi Krzysztof Żołyński


Wymiary modelu (dł x sz x wys): 12,5 cm x 5,5 cm x 4,5 cm. Numer modelu: 24547.