Kefir – moc zdrowych bakterii

KefirKefir Fot. Shutterstock/Liliya Kandrashevich

Należy do najstarszych mlecznych napojów fermentowanych. Do jego produkcji wykorzystuje się mleko pasteryzowane oraz bakterie fermentacji mlekowej i drożdży, co pozwala uzyskać produkt o doskonałych cechach organoleptycznych. Spożycie kefiru zapewnia nam podaż wapnia i fosforu, a także witamin z grupy B. Napój wzmacnia regulację układu trawiennego oraz pomaga szybciej trawić tłuste posiłki. To produkt, który sprawdzi się jako codzienna, pożywna przekąska czy drugie śniadanie. Np. kefir Milko można kupić w praktycznym i poręcznym opakowaniu, dzięki czemu można go zawsze mieć pod ręką.

Maślanka – niskokaloryczne orzeźwienie każdego dnia

MaślankaMaślanka Fot. Shutterstock/Alp Aksoy

To pyszny, lekki produkt mleczny powstający podczas produkcji masła. Otrzymuje się go poprzez poddawanie śmietanki procesowi zmaślania, w wyniku którego wytwarza się masło i maślanka. Do maślanki dodawane jest następnie mleko, a powstały z tego połączenia płyn zostaje ukwaszony przy pomocy specjalnych szczepów bakterii fermentacji mlekowej. Uzyskany w ten sposób fermentowany napój o oryginalnym smaku, zapachu i konsystencji, jest bogaty w sole mineralne, fosfolipidy i białka. Świetnie działa na układ pokarmowy i pobudza wydzielanie soków trawiennych. Naturalna maślanka to także sprzymierzeniec osób na diecie odchudzającej – ma wyjątkowo mało kalorii i tłuszczów. Sprawdzi się jako drugie śniadanie czy przekąska, szczególnie że obecnie na rynku możemy znaleźć wiele propozycji smakowych, np. o smaku owoców leśnych czy straciatella. Stanowią one urozmaicenie codziennej diety.

Zsiadłe mleko – proste z natury

Zsiadłe mlekoZsiadłe mleko Fot. Shutterstock/Viktor1

Ten smaczny, nieco zapomniany napój, w przeszłości powstawał ze świeżego niepasteryzowanego mleka, które odstawione na 1-2 dni w ciepłej temperaturze – kwaśniało. Jeśli do dyspozycji mamy tylko mleko pasteryzowane, a chcielibyśmy przygotować kilka szklanek zsiadłego mleka, dodajmy do niego kwaśną śmietanę z czystymi kulturami bakterii kwasu mlekowego lub jogurt naturalny. Zawiera wyłącznie naturalne składniki. Jest źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, białka, fosforu, potasu oraz witamin z grupy B. Idealne pasuje jako dodatek do obiadu w letnie dni oraz jako całoroczne uzupełnienie zdrowej diety. Fermentowane produkty mleczne to nie tylko zdrowy posiłek, ale także szybka i smaczna przekąska, którą możemy mieć zawsze przy sobie. Zadbamy w ten sposób nie tylko o naszą sylwetkę, ale także o układ pokarmowy i naturalną odporność organizmu.