Swoją wiedzę o tym zabiegu zazwyczaj czerpiemy z artykułów i wpisów, które znajdziemy w Internecie. Te jednak trzeba uważnie selekcjonować, ponieważ wciąż powielanych jest wiele mitów krążących wokół tego tematu. Oczywiście najlepiej jest skonsultować się z lekarzami, którzy upewnią nas co do przebiegu, a poza tym wskażą sposoby przygotowania się do tej operacji.

W opinii obiegowej funkcjonuje wiele fałszywych informacji, powielanych przez lata. Niektóre mogą powodować poważne wątpliwości i obawy. Oto najczęstsze z nich.

Po wszczepieniu implantu piersi nie można latać samolotem

To oczywiście nieprawda. Powodem problemów, wedle tej opinii, ma być wysokie ciśnienie i nieodporność na nie silikonowych implantów. Są one w pełni bezpieczne i niewrażliwe na występujące na dużej wysokości zmiany ciśnienia. Nie ma więc żadnego ryzyka, że w trakcie lotu coś się z nimi stanie.

Implant piersiImplant piersi fot. kpakook/ shutterstock

Implanty nie są przeszkodą w badaniach profilaktycznych

Implant piersi nie wyklucza ani też nie utrudnia w przyszłości badań USG, badań rezonansem magnetycznym czy też badań radiologicznych. Opowieści, że implanty powodują zniekształcenia obrazu czy wręcz uniemożliwiają wykonanie badań profilaktycznych to bajki.

Wkładki silikonowe trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe

Jedna z najczęstszych legend opowiadana na temat korekt biustu. Owszem, zdarza się niewielki odsetek wadliwych wkładek i są one wymieniane. To nieuniknione, bo wady przytrafiają się wszędzie. Jednak z tego co mówią specjaliści, trzeba mieć wyjątkowego pecha, żeby trafić. Poza tym każdy niepokojący symptom, można sprawdzić, wykonując USG piersi.

Najczęstszym powodem wymiany wkładki są zmiany sylwetki, np.: wynikające z wieku lub po karmieniu piersią. Wtedy może się okazać, że ponowna operacje jest nieodzowna.

Operacja plastyczna piersi to poważny zabieg

W tym wypadku nie ma dyskusji. Operacja plastyczna piersi to bardzo poważny zabieg, po którym każda kobieta potrzebuje czasu na rekonwalescencję. Nie ma co więc liczyć, że po chwili życie wraca do normy i można oddawać się codziennej rutynie, wrócić do pracy czy na treningi. Sam pobyt w szpitalu nie jest długi, jednak po powrocie do domu, trzeba uspokoić się w cierpliwość. Początkowo może pojawić się obrzęk oraz dolegliwości bólowe. Przez sześć tygodni pacjentka powinna powstrzymać się od wykonywania czynności wymagających intensywnego wysiłku fizycznego, nie powinno się przez ten okres uprawiać sportu. Po operacji otrzymuje się też specjalny biustonosz, który przez około osiem tygodni należy cały czas nosić, a także spać w nim.

karmienie piersiąkarmienie piersią shutterstock - Romanova Anna

Do operacji trzeba się dobrze przygotować

Lekarze mówią, że jak do każdej. Jednak rzeczywiście, decydując się na operacje plastyczną trzeba o siebie zadbać i przestawić się na zdrowy styl życia. Co nie zaszkodzi także po i przez resztę życia. Odżywiać należy się zdrowo, a także zadbać o swój styl życia. Kwestia, na którą warto zwrócić uwagę dotyczy np. palenia papierosów – na minimum 3-4 tygodnie przed operacją należy rzucić palenie, ponieważ zawarte w nich substancje bardzo upośledzają gojenie ran, poprzez zmniejszone ukrwienie skóry. Przez 2 tygodnie przed operacją nie można też przyjmować aspiryny ani innych preparatów rozrzedzających krew. Nie ma co się martwić, lekarz wszystko opowie i doradzi.

Operacja plastyczna to nie zawsze implant

Tak, to prawda. Powiększanie piersi nie zawsze odbywa się za pośrednictwem implantów, chociaż to najpopularniejsza metoda. Wkładki o anatomicznym kształcie kropli wody lub okrągłe, umieszcza się pod mięśniem piersiowym większym lub pod gruczołem w zależności od tego, jak wyjściowo wyglądają piersi.

Drugim sposobem jest lipomodeling, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej. W tym celu używa się własnej tkanki tłuszczowej pacjentki, pobieranej np. z okolicy brzucha. To propozycja dla wszystkich kobiet, które chcą powiększyć piersi, ale jednocześnie obawiają się operacji wszczepienia implantów. Dla uzyskania pełnych efektów zabieg musi być wykonany kilkukrotnie i możemy za jego pomocą powiększyć piersi o 1-2 rozmiary, a po pewnym czasie przeszczepiona tkanka staje się naturalną tkanką piersi.

Jak przygotować się do operacji powiększenia piersi?Jak przygotować się do operacji powiększenia piersi? fot. materiały prasowe

I wreszcie trzecia metoda, czyli podniesienie biustu. Poprawia się w ten sposób jego formę i jędrność, poprzez odpowiednie uformowanie i nadanie kształtu istniejącej tkance tłuszczowej i gruczołowej. Dzięki zabiegowi możliwe jest przywrócenie piersiom młodzieńczego wyglądu i uniesienie ich do góry. Podczas operacji możliwe jest także usunięcie nadmiaru skóry i przemieszczenie brodawki oraz otoczki w górę.