Bohaterką serialu jest Beth Harmon, która początkiem lat sześćdziesiątych, po śmierci matki, trafia do jednego z amerykańskich sierocińców. Ośmiolatka oprócz rówieśników poznaje tam również woźnego, który cały swój wolny czas poświęca na grę w szachy. Szybko okazuje się, że rudowłosa dziewczynka ma talent do królewskiej gry, a ściślej mówiąc, jest szachowym geniuszem. Niestety równolegle Beth odkrywa, że najlepiej radzi sobie z kolejnymi partiami, gdy jest pod wpływem środków odurzających, które podawane są podopiecznym sierocińca.

'Gambit Królowej'. Anya Taylor-Joy'Gambit Królowej'. Anya Taylor-Joy KEN WORONER/NETFLIX / Ken Woroner/Netflix

Przez kolejne lata Harmon pnie się po szczeblach kariery, jako wybitna szachistka. W tej drodze towarzyszą jej własne ambicje, obsesyjne wręcz pragnienie bycia najlepszą i nieomylną, a także nałogi. Wokół Beth pojawiają się coraz bardziej uznani szachiści, a na największego przeciwnika wyrasta radziecki arcymistrz Wasilij Borgow, grany przez Marcina Dorocińskiego.

Gambit Królowej to opowieść o samotności geniusza. W tym przypadku owym geniuszem jest zjawiskowo piękna dziewczyna. Uroda nie pomaga jej jednak w stworzeniu wartościowych relacji z ludźmi i walce z własnymi problemami. Serial jest też, a może przede wszystkim, wspaniałą opowieścią o jednej z najbardziej pasjonujących gier, jakie kiedykolwiek stworzyła ludzkość. Nieważne czy interesujecie się szachami, czy nie macie o nich zielonego pojęcia – każdą przedstawioną w filmie partię będziecie śledzić z zapartym tchem. Inteligencja grających jest w „Gambicie Królowej” pociągająca, wręcz seksowna. Potyczka dwóch geniuszy urasta do rangi wojny toczonej na 64 polach, gdzie każdy nieprzemyślany ruch może oznaczać klęskę.

Ale historia Beth Harmon to również opowieść o epoce. O Stanach Zjednoczonych lat 60. Wspaniale zostały tu oddane elementy związane z modą, wystrojem wnętrz, czy choćby muzyką i motoryzacją. Rewelacyjnie rozegrana jest też gra kolorami. Wszelkiego rodzaju pastelowe barwy dominują na amerykańskich ulicach, głębokie odcienie wypełniają paryskie hotele i salony, a zimne pojawiają się w scenach ukazujących Związek Radziecki, gdzie partie rozgrywają najwybitniejsi szachiści na świecie.

Gambit Królowej to również rzecz o Zimnej Wojnie. O rywalizacji pomiędzy indywidualistami z USA i kolektywem zza żelaznej kurtyny. Wojnie, w której szachy stają się czymś więcej niż tylko grą, bo zwycięstwo pojedynczej osoby, jest zarazem zwycięstwem kraju i idei.

Gambit królowej. Nowy serial Netflix, w którym zagrają Anya Taylor-Joy i Marcin Dorociński.Gambit królowej. Nowy serial Netflix, w którym zagrają Anya Taylor-Joy i Marcin Dorociński. Fot. Netflix

No i jeszcze Anya Taylor-Joy... obłędna, zjawiskowa, niezwykle utalentowana, potrafiąca stworzyć kreację, która pozostaje w głowie na bardzo, bardzo długi czas. Można byłoby długo rozpływać się tutaj nad tym, jak wspaniale stworzyła ona postać Beth Harmon, jak pokazała jej dojrzewanie i metamorfozę. W Gambicie Królowej znajdziemy wiele interesujących ról, trudno wymienić choćby jedną nieciekawą postać, ale Taylor-Joy skradła całe widowisko, sprawiają, że reszta – skądinąd bardzo dobrych aktorów – może jedynie ogrzewać się w jej blasku.

Jeśli aktorka znana z serialu Peaky Blinders i filmu Emma nie dostanie za główną rolę w Gambicie Królowej jakiejś prestiżowej nagrody, to będzie to wielka niespodzianka. Sam serial również będzie mocnym kandydatem w walce o najwyższe filmowe trofea.