Zdjęcie Google są z nami już od ponad 5 lat i większość użytkowników kont Google nie wyobraża sobie funkcjonowania bez nich - możemy robić zdjęcia, do których dostęp mamy zawsze pod ręką, a co więcej mamy gwarancję, że są bezpieczne w chmurze. Co więcej, do tej pory mieliśmy tu nieograniczone bezpłatne miejsce na pliki w wysokiej jakości (czyli zmniejszone w stosunku do oryginału) i bezpłatne 15 GB miejsca na pliki przesyłane w oryginalnej jakości (to miejsce jest współdzielone przez Zdjęcia, Gmail i Dysk). 

Wygląda jednak na to, że przyszła pora na zmiany i w sumie to trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę, że jak informuje Google “obecnie ponad miliard użytkowników każdego tygodnia zapisuje w Zdjęciach Google kopie zapasowe 28 miliardów zdjęć”. Mówiąc krótko, żaden serwer nie ma nieograniczonej pojemności, a do baza użytkowników i zdjęć tak się rozrosła, że Google może w końcu zacząć solidnie na niej zarabiać. Jak zatem informuje koncern w stosownym wpisie, od 1 czerwca 2021 roku pliki przesyłane przy użyciu opcji wysoka jakość wliczane będą do limitu 15 GB miejsca na koncie Google. 

Jeśli okaże się, że w ten sposób szybko zapełnimy dostępną przestrzeń, będziemy mogli dokupić pakiet dodatkowego miejsca albo czeka nas usuwanie starych zdjęć, żeby dołożyć nowe. Co jednak ważne, kopie zapasowe zdjęć i filmów utworzone przed 1 czerwca 2021 roku przy użyciu opcji wysoka jakość nie będą wliczane do limitu miejsca na koncie Google, więc jeśli mamy jeszcze jakieś fotografie, które chcemy trzymać w chmurze, warto je załadować do Zdjęć Google przed wspomnianą datą. Warto jednak zaznaczyć, że jak wynika z szacunków firmy na podstawie dotychczasowego korzystania, aż 80% użytkowników serwisu nie będzie potrzebować dodatkowego miejsca przez jeszcze co najmniej 3 lata, więc nie ma się czym martwić.