Chętniej szukamy unikalnych okazji na całym świecie. Problemy logistyczne i kwestie płatności tracą na znaczeniu, a promocje są na tyle kuszące, że w ostatecznym rozrachunku zakupy za granicą mogą się okazać bardzo korzystne. Na co zwrócić uwagę podczas internetowego szaleństwa zakupowego?

Jakie kategorie zakupowe cieszą się największą popularnością?

Jedną z najczęściej wybieranych kategorii zakupowych jest elektronika. Urządzenia najlepszych marek w zagranicznych sklepach są często oferowane w znacznie korzystniejszych cenach niż w Polsce. Łatwiej też znaleźć atrakcyjne promocje, w szczególności w okresie przedświątecznym oraz z okazji Black Friday, czy Cyber Monday. Polacy równie chętnie za granicą kupują odzież, kosmetyki oraz zabawki. Markowe ubrania, czy inne produkty z kategorii beauty kupione za granicą, to gwarancja oryginalnych zakupów, ale też szansa na niższe ceny.  

Okazje za granicą - gdzie i jak?

Wykorzystanie promocji z okazji Black Friday, czy Cyber Monay może być świetnym sposobem na zakup np. prezentów świątecznych. W tym czasie mamy największą szansę na upolowanie prawdziwych perełek, które nie zrujnują naszego portfela. Wybierając zakupy w internetowych sklepach zagranicznych możemy nie tylko zaoszczędzić, ale mamy również szansę na zakup unikalnych produktów, które nie są dostępne w Polsce. Warto przeglądać oferty sklepów internetowych z USA, Chin, Wielkiej Brytanii, czy Niemczech. W tych krajach walka o klienta jest dużo bardziej zacięta, dlatego sklepy prześcigają się promocjami, które mają skuteczniej przyciągać klientów.

Jak płacić, by nie stracić?

Podczas zakupów online za granicą, podobnie jak w Polsce warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Jeżeli decydujemy się na sfinalizowanie transakcji, to wybierzmy sprawdzoną metodę płatności. Ważnym aspektem jest również kwestia przewalutowania. Trzeba płacić tak, aby nie zrujnować swojego portfela. W zakresie płatności mamy do wyboru kilka sposobów. Najpopularniejszymi z nich jest przelew oraz płatność kartą. Jeżeli zdecydujemy się na płatność przelewem, to trzeba pamiętać, że transakcje zagraniczne są obciążone przez banki dodatkowymi kosztami. Do tego dochodzi kwestia przewalutowania - aby zakup był opłacalny nigdy nie powinniśmy się decydować na automatyczne przewalutowanie. Opłacalną alternatywą mogą się okazać internetowe platformy wymiany walut, które oferują korzystne kursy walut oraz przelewy zagraniczne. Przykładowo serwis Walutomat.pl oferuje przelew w euro za 0 zł oraz niskie ceny za przelewy w innych walutach. Jeżeli jednak posiadamy konto walutowe, to możemy zdecydować się na zakup waluty poprzez serwis i nabyć walutę po atrakcyjnym kursie bez spreadu.

Opłacalne zakupy za granicą, czyli jakie?

Aktualnie w zakupach internetowych nie ma już granic, ponieważ e-commerce pokazał milionom konsumentów nowe możliwości. Korzystniejsze ceny, unikalne towary, niedostępność niektórych produktów na lokalnym rynku sprawiają, że Polacy coraz odważniej wybierają zakupy z zagranicy. Trzeba tylko wiedzieć jak kupować, aby okazje w ostatecznym rachunku były naprawdę opłacalne.