Sony to firma o bardzo bogatej tradycji. Założona w 1946 przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio początkowo nosiła nazwę Tokyo Tsushin Kogyo. W 1958 roku po raz pierwszy pojawiła się znana dzisiaj nazwa Sony. Od tamtej pory urządzenia projektowane przez inżynierów marki stopniowo zdobywały coraz większe uznanie na dynamicznie rozwijającym się rynku elektroniki użytkowej.

Niemalże od początku istnienia jedną z najważniejszych kategorii produktów oferowanych przez Sony były telewizory. Już na początku 1959 r. założyciel Sony, Masaru Ibuka w jednym z udzielonych wywiadów dla prasy mówił o swojej noworocznej ambicji stworzenia telewizora tranzystorowego.

Ibuka mówił o tym jak o marzeniu, ale sprawy nabierały już kształtu, a prace nad telewizorem tranzystorowym były w toku.

Pierwszy prototyp ukończono w kwietniu 1959 r. Przeprowadzono także liczne udoskonalenia i badania projektowe. 25 grudnia życzenie noworoczne Ibuki spełniło się. Telewizor Sony został oficjanie ogłoszony. Był to pierwszy na świecie telewizor z bezpośrednim wyświetlaniem obrazu. Wraz z rozpoczęciem sprzedaży w maju 1960 roku, 8-calowy przenośny telewizor tranzystorowy TV8-301 dał początek działalności Sony w branży telewizorów.

Gdy prace nad pierwszym telewizorem Sony były w fazie rozwoju, grupa badaczy rynku reprezentujących amerykańskich producentów telewizji odwiedziła Japonię. Ibuka zapytał ich, czy


myślą, że małe odbiorniki telewizyjne będą się sprzedawać. Odpowiedzieli mu, że ich zdaniem taki projekt nie ma szans na sukces.

Na obalenie opinii badaczy nie trzeba było długo czekać. Zaledwie dwa lata później, w 1962 roku, model TV5-303, który był jeszcze mniejszy niż TV8-301 stał się wielkim hitem w USA.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze daty i fakty z historii firmy Sony związane z produkcją telewizorów.

1960

Sony wprowadza na rynek pierwszy na świecie tranzystorowy telewizor przenośny TV8-301, umożliwiający bezpośrednie wyświetlanie obrazu. Telewizor zawierał 23 tranzystory i 19 diod, a jego powstanie było owocem wszechstronnego doświadczenia Sony w produkcji urządzeń radiowych. Model ten torował drogę telewizorom osobistego użytku, a ponadto mógł czerpać energię z trzech źródeł zasilania.

Telewizor Sony z 1960 rokuTelewizor Sony z 1960 roku Sony

1968

Na rynku pojawia się model KV-1310 – pierwszy z oferowanej tylko przez Sony linii telewizorów kolorowych Trinitron. W porównaniu z telewizorami opartymi na konwencjonalnych maskach otworowych, model ten umożliwiał uzyskanie dwukrotnie większej jasności obrazu. Ten przełomowy produkt zagwarantował Sony prymat w segmencie telewizorów kolorowych.

Telewizor Sony z 1968 rokuTelewizor Sony z 1968 roku Sony

1986

Sony ogłasza wprowadzenie na rynek kolorowego monitora KX-21HV1 o rozdzielczości 560 linii poziomych, wyposażonego w szereg gniazd wejścia/wyjścia. Ten model zaskarbił sobie sympatię nabywców poszukujących ponadprzeciętnej jakości obrazu telewizyjnego i wideo.

Telewizor Sony z 1987 rokuTelewizor Sony z 1987 roku Sony

1990

Sony wprowadza 36-calowy konsumencki telewizor „HD Triniton” (model KW-3600H), kompatybilny z sygnałem o wysokiej rozdzielczości HDTV.

Początek ery HD TrinitronPoczątek ery HD Trinitron Sony

1997

Pojawia się nowa seria telewizorów HDTV WEGA (model KW-32HDF9), z kineskopem FD Trinitron, wyróżniająca się wysoką jakością reprodukowanego obrazu. Seria ta już pięć lat później, w 2002 roku doczekała się pierwszego płaskiego ekranu ciekłokrystalicznego oznaczonego symbolem KLV-17HR1.

Wysoka jakość reprodukowanego obrazu w tv SonyWysoka jakość reprodukowanego obrazu w tv Sony Sony

2005

Na rynku pojawia się pierwszy model z nowej serii telewizorów LCD BRAVIA KDL-46X1000. Modele z serii X wyposażone były w funkcję „Live Color Creation”, wykorzystującą specjalny system podświetlenia w celu uzyskania niewiarygodnie szerokiej gamy kolorów oraz panele o rozdzielczości Full HD zapewniające wyraźny, szczegółowy obraz.

W tym samym roku światło dzienne ujrzała też nowatorska technologia TRILUMINOS™. Rozwiązanie polegające na podświetleniu matrycy kolorowymi diodami, zapewniło dokładniejszą reprodukcje kolorów, a tym samym bardziej naturalny i szczegółowy obraz.

Pierwszy model z nowej serii telewizorów LCD BRAVIA KDL-46X1000Pierwszy model z nowej serii telewizorów LCD BRAVIA KDL-46X1000 Sony

2007

Sony ogłasza pierwszy telewizor OLED – XEL-1. Smukły, 11-calowy ekran miał zaledwie 3 mm grubości. Jego prosta konstrukcja, w której lekki wyświetlacz był podtrzymywany przez aluminiowe ramię boczne, reprezentowała rewolucyjny na tamte czasy design.

Pierwszy telewizor OLED - XEL-1Pierwszy telewizor OLED - XEL-1 Sony

2010

Sony zaprezentowało telewizor 3D BRAVIA o rozdzielczości Full HD (model KDL-LX900). Wyróżnikiem tej serii było minimalistyczne i funkcjonalne wykonanie oraz ponadczasowy design.

Sony zaprezentowało telewizor 3D BRAVIASony zaprezentowało telewizor 3D BRAVIA Sony

2012

Sony wprowadza pierwszy telewizor 4K, oferujący obraz o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, zawierający cztery razy więcej szczegółów niż w formacie Full HD. 84 calowy model XBR-84X900 posiadał oddzielny system głośników stereo i pasywne wyświetlanie obrazu 3D.

2013

Na rynku pojawiają się pierwsze dostępne w szerokiej dystrybucji telewizory Sony 4K. Seria X9, bo o niej mowa, oferowała nie tylko rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, ale również zupełnie nową stylistykę z umieszczonymi w przednim panelu charakterystycznymi głośnikami.

Na rynku pojawiają się pierwsze dostępne w szerokiej dystrybucji telewizory Sony 4KNa rynku pojawiają się pierwsze dostępne w szerokiej dystrybucji telewizory Sony 4K Sony

Ogłoszony w tym samym roku model 55W905 z technologią Triluminos określił na nowo definicję kolorów w obrazie. Po raz pierwszy w konsumenckim odbiorniku telewizyjnym zastosowano kropki kwantowe, które umożliwiły odwzorowanie znacznie większych przestrzeni barw i ich odcieni.

Kolejny rok przyniósł dalszy rozwój technologii Triluminos. Kropki kwantowe zostały zastąpione przez opracowany przez Sony specjalny luminofor umieszczony w układzie optycznym telewizora. To rozwiązanie znalazło się w najwyższych modelach telewizorów Sony. Obecnie, technologia ta stosowana jest we wszystkich modelach telewizorów 2020 z Android TV pod nazwą Triluminos Display.

2017

Sony wprowadza swój pierwszy telewizor OLED produkowany na szeroką skalę. Modele z serii A1 to także pierwsze na świecie telewizory z dużym ekranem emitujące dźwięk wprost z delikatnie wibrującego ekranu. Jest to możliwe dzięki technologii Sony Acoustic Surface, której twórcy wykorzystali ważną zaletę paneli OLED: brak systemu podświetlenia.

Sony wprowadza swój pierwszy telewizor OLED produkowany na szeroką skalęSony wprowadza swój pierwszy telewizor OLED produkowany na szeroką skalę Sony

2019

Sony ogłasza serię ZG9, czyli pierwsze konsumenckie telewizory HDR o rozdzielczości 8K. Wobec stale rosnącej popularności dużych ekranów nowe modele są dostępne w rozmiarach 98 oraz 85 cali i zapewniają wyjątkowe doznania wizualne w zaciszu domowego salonu.

2020

Technologia 8K wciąż się rozwija, czego dowodem jest najnowszy model ZH8. Telewizor umożliwia obsługę obrazu 4K 120 kl./s i wyposażony jest w takie technologie jak Sound-from-Picture Reality i Acoustic Multi-Audio, które pozwalają widzowi poczuć się jak na koncercie lub w filmie.