Przedświąteczne zakupy mogą przyprawiać o zawrót głowy. Smakołyki, dekoracje i masa innych przedmiotów, a przede wszystkim prezenty. Czy warto zapłacić za te zakupy kartą kredytową?

Pandemia skłania nas do zakupów w sieci. Odpada więc płacenie za zakupy gotówką. Ponadto wiele zagranicznych sklepów internetowych, preferuje karty kredytowe, gdyż nie obsługiwane są płatności zwykłymi kartami płatniczymi.

Bezpieczeństwo zakupów w sieci

W świątecznym szale zakupowym nie można zapomnieć o bezpieczeństwie naszych pieniędzy. Płacąc kartą kredytową za zakupy on-line należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najlepiej jest korzystać z komputerów zabezpieczonych programami antywirusowymi i unikać przeprowadzania transakcji przy pomocy ogólnodostępnych komputerów, np. w kafejkach internetowych. Należy również upewnić się, czy e-sklep jest wiarygodny. Jeśli jego strona internetowa nie posiada certyfikatu autentyczności, to najlepiej jest sprawdzić, czy dana firma istnieje. Dodatkowo należy zachować ostrożność podczas realizowania transakcji w systemie bankowości elektronicznej. Istotne jest, aby przed wpisaniem danych karty do formularza, sprawdzić czy transmisja danych przebiega za pomocą zapewniającego bezpieczeństwo protokołu SSL. Jeżeli sklep internetowy nie wzbudza zaufania, to lepiej zrezygnować z zakupów, ponieważ dane dotyczące karty mogą nie być odpowiednio chronione.

Pełny portfel

Okazuje się, że płatność kartą kredytową może być sposobem na powiększenie portfela, a przy okazji rozłożenie ich na wygodne raty, których nie musimy spłacać od ręki. Wydatki opłacane kartą kredytową nie od razu są oprocentowane. Większość banków oferuje obecnie całkiem długie okresy bezodsetkowe. To pozwala na opłacenie części zadłużenia na przykład z kolejnych wypłat, a co za tym idzie, wydatki przedświąteczne będą mniej bolesne i będziemy mogli pozwolić sobie na nieco więcej. Na dodatek płatności są błyskawiczne i pozwalają na szybkie zamówienie wybranych towarów. 

Kolejną okolicznością zachęcającą do skorzystania z karty kredytowej mogą być rozmaite programy lojalnościowe, uruchamiane dla klientów płacących w ten sposób. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić, kupując taniej albo zdobyć bony i rabaty do wykorzystania na kolejne zakupy lub do obdarowania nimi znajomych, a czasami nawet nagrody rzeczowe.

Pozwalając sobie na większe zakupy, trzeba jednak zadbać o  dyscyplinę. Nie od dzisiaj wiadomo, że płatności plastikiem i w dodatku podarowanymi na dłużej pieniędzy, skłaniają do rozrzutności. Warto więc pamiętać, że nawet najlepsza karta kredytowa, z dużym limitem, jest jednak kredytem, który prędzej czy później przyjdzie nam spłacić. Dlatego zanim zaczniecie wydawać, przygotujcie sobie listę zakupową, trzymajcie się jej i starajcie się nie kupować niczego więcej.

Warto też upewnić się, ile będzie kosztowało nas utrzymanie karty, bo są to dodatkowe koszty, które trzeba wkalkulować w niezwykle przyjemne zakupy świąteczne.

Karta kredytowa vs parabanki

Karta kredytowa ma też zdecydowaną przewagę nad pożyczkami krótkoterminowymi w parabankach. Co prawda, może się wydawać, że oferta tych ostatnich jest wielce kusząca, bo oferują pożyczkę na miesiąc za darmo, ale jest tu jednak wiele haczyków, o których warto wiedzieć. Parabanki nie są przede wszystkim zwykłymi bankami i działają na zupełnie innych zasadach. Co prawda pierwszą pożyczkę można zazwyczaj dostać niezwykle łatwo i bez opłat. Jednak trzeba pamiętać, że dostajemy ją za darmo pod warunkiem spłaty w określonym terminie i najczęściej jest to miesiąc. Poza tym darmowa jest tylko pierwsza taka pożyczka. I co najważniejsze, jeśli spóźnicie się ze spłatą, koszt takiej pożyczki rośnie bardzo szybko. Poza tym nie ma możliwości ich spłaty na raty, a nawet jeśli czasami się pojawiają, to są niezmiernie drogie. Parabank jest też „obcą" instytucją, z którą, w razie kłopotów, nie dojdziecie do porozumienia.

Podsumowując – jakie są zalety płacenia za zakupy kartą kredytową? Przede wszystkim otrzymaliśmy ją z naszego banku, do którego wpływają pieniądze z wynagrodzenia za pracę. Wiemy jakimi środkami dysponujemy oraz ile możemy pożyczyć. Jeśli rozsądnie dysponujemy pieniędzmi z karty, możemy kupować bez odsetek, pod warunkiem, że pożyczoną kwotę spłacimy w wyznaczonym terminie. Jeśli nic nie „nagrzeszyliśmy" w stosunku do naszego banku, to pieniądze mamy zawsze do dyspozycji i nie musimy nikogo prosić o pożyczkę. Karty są zabezpieczone i ubezpieczone od kradzieży.