Zmiana opon na zimowe jest sprawą kluczową. Na szczęście zdecydowana większość polskich kierowców pamięta o tym przed rozpoczęciem sezonu zimowego na drogach. Specyfika tych opon sprawia, że jazda na śliskich lub oblodzonych drogach staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza.

Czytaj także: Czego chcemy? Elektromobilności! Kiedy? Jak tylko będą punkty ładowania i solidna sieć energetyczna

Wymiana opon przed sezonem zimowym powinna należeć do obowiązków każdego posiadacza samochodu i aktywnego kierowcy. Pomogłoby to nie tylko nam, kierowcom, ale także zwiększyłoby bezpieczeństwo na naszych drogach. Wszyscy wiemy, ile wypadków zdarza się właśnie przez takie rzeczy jak nieodpowiednie dobranie opon.

Czytaj także: Apple Car w 2025 roku. Pojazd bez kierownicy. Dziwactwo czy rewolucja?

Akumulator i kable

Warunki zimowe są kłopotliwe dla kierowców nie tylko przy wyborze opon. Niska temperatura bardzo często jest powodem awarii akumulatorów w naszych samochodach. Aby zminimalizować ryzyko problemów z akumulatorem w okresie zimowym, zalecany jest przegląd stanu akumulatora w warsztacie. W razie jakichkolwiek problemów w trakcie podróży warto zainwestować w kable rozruchowe, które mogą być bardzo przydatne w razie niespodziewanej awarii.

Czytaj także: Xiaomi szykuję fabrykę, która będzie produkować 300 000 samochodów elektrycznych rocznie

Oświetlenie i wycieraczki

Wielu z nas może się to wydawać nieprzydatne i błahe. Jednak dobra widoczność podczas jazdy samochodem jest jednym z najważniejszych czynników bezpiecznej jazdy. Grzechem wielu Polaków jest ignorowanie stanu żarówek. Sprawne oświetlenie w samochodzie nie tylko pomoże w zwiększeniu komfortu jazdy i bezpieczeństwa nie tylko dla nas, ale także innych mijających nas samochodów. Musimy też pamiętać, że brak odpowiedniego oświetlenia to wykroczenie, za które dostaniemy mandat.

Czytaj także: Tesla stawia na procesory AMD Ryzen. Wyposaża w nie Model Y

Sprawne żarówki w samochodach nie będą miały takiego efektu bez dobrze funkcjonujących wycieraczek. Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy pióra wycieraczek w naszych samochodach są w stanie poradzić sobie przy niekorzystnych warunkach do jazdy. Ich wymiana na nowe to jedna z rzeczy, które warto zrobić, nim spadnie pierwszy śnieg.

Czytaj także: W 2024 roku Dodge Challenger i Charger przechodzą na emeryturę. Zastąpią je pojazdy elektryczne

Płyny eksploatacyjne

Warto pamiętać także o wszystkich płynach eksploatacyjnych w samochodzie. Niskie temperatury powietrza mogą spowodować zgęstnienie bądź całkowite ich zamarznięcie. Zignorowanie tego może spowodować poważne uszkodzenia silnika i innych części samochodu. Dlatego tak ważna jest pewność, że olej czy płyn chłodniczy są na odpowiednim poziomie.

Czytaj także: Jak zadbać o samochód przed zimą? Myjka parowa jest bardzo przydatna!

Nie zapomnij o wyposażeniu

Odpowiednie wyposażenie samochodu znacznie ułatwia kierowcom przygotowanie samochodu do jazdy. W okresie zimowym takim sprzętem są wszelkiego rodzaju skrobaczki, zmiotki lub inne przedmioty przygotowujące samochód do bezpiecznej jazdy i pozwalające się pozbyć śniegu i lodu. Co więcej, podczas okresu zimowego wypadki na drogach zdarzają się z większą częstotliwością. Bardzo ważnym aspektem przygotowanie się na każdą sytuację jest wykupienie dobrego ubezpieczenia OC i AC. Oprócz tego, że posiadanie ważnego OC to obowiązek każdego kierowcy, zapewniają one dodatkową ochronę w przypadku stłuczki lub innej kolizji. Warto pamiętać o tym przed nadejściem zimy.