Film przedstawia losy rodziny Vance, która mieszka w prowincjonalnym miasteczku w Appalachach (łańcuch górski we wschodniej części USA i Kanady). Nie jest to miejsce pełne perspektyw. Raczej zapomniana przez wszystkich dziura. Można z niej uciec lub zostać i zmarnować sobie życie. Upadające kopalnie i huty, bezrobocie, bieda – to tło wydarzeń przedstawionych w filmie.

Sama rodzina Vance to z kolei zlepek dysfunkcyjnych osób. Główny bohater, J.D. (którego poznajemy, gdy jest dzieckiem) zmaga się z tego powodu z rozmaitymi problemami – jego matka jest uzależniona od narkotyków, najbliżsi koledzy prowadzą go niechybnie w stronę konfliktu z prawem, a w domu na porządku dziennym są gigantyczne awantury przeplatane aktami agresji.

'Elegia dla bidoków', film na podstawie książki J.D. Vance'a z Amy Adams i Glenn Close'Elegia dla bidoków', film na podstawie książki J.D. Vance'a z Amy Adams i Glenn Close Lacey Terrell/NETFLIX / Lacey Terrell/NETFLIX

Chłopakowi udaje się jednak wyrwać z tego zaklętego kręgu. Dzięki babci, która decyduje się wziąć pod opiekę sprawiającego kłopoty dzieciaka, ma możliwość wydostania się z przeklętej prowincji. Po latach trafia na prestiżową uczelnię i jest o krok od otrzymania pracy dającej ogromne perspektywy.

Właśnie wtedy o J.D. upomina się przeszłość. Pewne wydarzenie sprawia, że dorosły już mężczyzna musi wrócić na kilka chwil w rodzinne strony. Na miejscu okazuje się, że wszystko, od czego uciekał, to w rzeczywistości świat, który go wykształcił i którego jest częścią.

O książce

Elegia dla Bidoków - recenzjaElegia dla Bidoków - recenzja Magdalena Żołyńska

Film nie powstałby, gdyby nie znakomita książka J.D.Vance’a. Bestseller New York Timesa, niemal 2 miliony sprzedanych egzemplarzy. Prawa do tłumaczenia nabyli wydawcy z kilkunastu krajów. Elegia dla bidoków to aktualne i niepokojące rozważania o tym, że znaczna część Stanów Zjednoczonych straciła wiarę w amerykański sen, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. W tym sensie jest to rzecz uniwersalna, rzuca nowe światło na podziały społeczne i polityczne również w Polsce.

Na stronach tej książki znajdziecie odpowiedź, dlaczego poprzednie wybory w USA wygrał Donald Trump.

W Polsce wydawcą tej świetnej książki jest wydawnictwo Marginesy, które wznowiło ją po premierze filmu na Netflix.

'Elegia dla bidoków''Elegia dla bidoków' Lacey Terrell/NETFLIX / Lacey Terrell/NETFLIX

Elegia dla bidoków to gorzki rozrachunek z amerykańskim mitem. Przyzwyczailiśmy się do postrzegania Stanów Zjednoczonych przez pryzmat Nowego Jorku, Waszyngtonu czy Los Angeles. Lubimy myśleć, że jest to kraj bogatych ludzi. Miejsce, w którym każdy może przejść drogę od pucybuta do milionera. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna.

Dużą część USA stanowią miejscowości takie jak ta, w której mieszka rodzina Vance. Miasteczka, w których ludzie nie mają żadnych perspektyw – bo wybrać można pomiędzy beznadziejną pracą, bezrobociem lub szemranymi interesami.

Elegia dla bidoków to również opowieść o nas samych. O tym, co nas kształtuje. Jak bardzo związani jesteśmy z naszą przeszłością i że zupełne wyzbycie się jej jest właściwie niemożliwe. Każdy z nas składa się przecież z różnych części, które powstały przed laty, wytworzone przez naszą rodzinę, przyjaciół, wartości, otaczającą nas przestrzeń.

'Elegia dla bidoków''Elegia dla bidoków' Lacey Terrell / Lacey Terrell/NETFLIX

Jest też w tej opowieści pewna przestroga dotycząca tego, że historia lubi się powtarzać. Jest ostrzeżenie, które opisać można słynnymi słowami Friedricha Nietzschego

„Kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie”, Elegię warto też obejrzeć dla doskonałego aktorstwa. Rola Glenn Close, która wciela się w babcię głównego bohatera, to absolutne mistrzostwo świata. Świetnie wypada też Amy Adams grająca jej córkę, ale i pozostali aktorzy spisują się więcej niż dobrze.