Najłatwiej przekonać się o tym, wybierając się do Szwajcarii i zostawić narty w domu. Tak to możliwe! Ten niewielki alpejski kraj ma ogromną ofertę dla każdego turysty.

Jak w szwajcarskim zegarku

Polaków może dziwić, że tak zorganizowany kraj, w którym na dodatek posługują się czterema językami, może działać i nie ma tam chaosu. Organizacyjnie Szwajcaria to 26 kantonów, 143 okręgów, 2222 gmin. Dodatkowo posiada cztery języki urzędowe – niemiecki, francuski, włoski i romansz. Dla nas to zdecydowanie nie do ogarnięcia, ale warto spojrzeć na to z innej strony. Taki kraj daje ogromne możliwości, bo zapewnia wielką różnorodność. A żeby je poznać, nie trzeba przemierzać tysięcy kilometrów, bo jak każdy wie, Szwajcaria to malutkie państewko.

Fot. MACIEK JAZWIECKI / Fot. Maciej Jaźwiecki

Szwajcaria z jednej strony oferuje przepiękne górskie tereny, a w szczególności w okolicach Zermatt, gdzie można podziwiać słynny i bardzo charakterystyczny szczyt Matterhornu. Z drugiej nie zabraknie miejsc do zwiedzania. Wystarczy wybrać się do Zurychu, Genewy lub Bazylei. Można tam zakosztować również turbo nowoczesności. 

Transport publiczny 

Mój największy zachwyt, jeśli chodzi o Szwajcarię, poza genialnymi widokami oczywiście, wywołał tutejszy transport publiczny. Słynna szwajcarska kolej uzupełniona o kolejki terenowe i linowe to jest coś niesamowitego. Można nimi całkiem komfortowo, dojechać absolutnie wszędzie. Fakt przyroda trochę wycierpiała przez ten szał budowania hoteli i kolejek absolutnie wszędzie, choć z drugiej strony, obecnie już całkiem ładnie wtapia się to w tutejszy krajobraz. A dzięki temu wszędzie jeździ się transportem publicznym, a nie każdy swoim samochodem.

Będzie jednak o nartach

Pisząc o tym kraju albo wybierając się tutaj, nie można zapomnieć o narciarstwie. ten kraj jest wymarzonym kierunkiem dla wszystkich narciarzy i snowboardzistów. Bezdyskusyjnie - ośrodki narciarskie oferują najwyższy, światowy standard. Są tu nowoczesne wyciągi oraz idealnie przygotowane stoki. Polecić można Interlaken, czyli malowniczo położony kurort w którym macie dostęp do 200 km tras zjazdowych! Oczywiście słynne Davos i nie mniej znane Sankt Moritz, których atrakcją są trasy zjazdowe, zlokalizowane w obrębie trzech lodowców. Na narty/snowboard warto też wpaść do Zermatt położonego w cieniu Matterhornu.

Fot. Archiwum Rodzinne / Fot. Archiwum Rodzinne

Rowerem i pieszo

Wspomniane wyżej rozrywki to raczej zima, ale jeśli jesteście zainteresowani aktywnym wypoczynkiem bez nart i niekoniecznie zimą, to Szwajcaria daje mnóstwo możliwości i to niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Kraj ten słynie z ogromnej ilości szlaków pieszych i rowerowych. Z pewnością w Polsce bardziej popularna pod tym względem jest Austria, ale każdy, kto raz spróbował pieszej bądź rowerowej eskapady po szwajcarskich szlakach, twierdzi, że nie ma lepszej przygody. Znajdują się tam niezliczone kilometry tras rowerowych oraz tych przeznaczonych do trekkingu. Wielbiciele wspinaczki, również nie będą narzekali na brak zajęć. Wędrując lub jadąc szlakiem, można zaliczyć wiele cudownych widoków.  Nie sposób nie wspomnieć o Grindelwald. Jest to malownicza wioska, położona w sercu Alp. Poprowadzono wokół niej aż 300 km tras trekkingowych. Jest to więc znakomita baza wypadowa do wędrówek oraz wypraw rowerowych. Wystarczy odwiedzić wspaniały punkt widokowy First Cliff Walk. Po tej wizycie stwierdzicie, że widzieliście już wszystko, co najpiękniejszego mogła stworzyć natura. Jeśli paracie się wspinaczką, to koniecznie powinniście skierować się do wspominanego już Zermatt, u podnóża Matterhornu znajdują się doskonałe miejscówki dla wspinaczy.

Szwajcaria to nie tylko góry. Jest tam wiele jezior

Interlaken, SzwajcariaInterlaken, Szwajcaria Natalia Kurczak

Tak, tak. W tym kraju jest kilka przepięknych jezior, które koniecznie powinny znaleźć się na trasie każdego turysty. Do największych należą: Jezioro Genewskie, Bodeńskie, Zuryskie czy Maggiore. W wielu z nich można się spokojnie kąpać i wcale nie będziecie drżeć z zimna. Przy okazji trzeba wspomnieć, że w tym kraju znajduje się jeden z największych europejskich wodospadów. Można go podziwiać w pobliżu miasteczka Shaffhausen. 

Hotele rodzinne

Ta nazwa nie jest bynajmniej na wyrost. Warto zwrócić uwagę na ofertę takich miejsc, bo warto, gdy wyjeżdża się z dziećmi.  W szwajcarskich hotelach rodzinnych najważniejsza jest zabawa. Lodowiska, zimowy kemping, strefa wellness z atrakcjami dla dzieci. Tutaj naprawdę, dzieci nie mają czasu się nudzić, a rodzice znajdą chwilkę dla siebie.

Źródła termalne w Scuol w SzwajcariiŹródła termalne w Scuol w Szwajcarii Fot. Bogn Engiadina

Muzea, zabytki i nowoczesność

Jeśli najdzie was ochota na odwiedzenie muzeum, to nie ma lepszego miejsca niż Bazylea. To miasto oferuje aż 40 muzeów różnego typu i wielkości. 

Świetnym miejscem do podziwiania zabytków historii, w tym zamków,  jest Vaud, graniczące od południa z Jeziorem Genewskim, a od północy z Neuchâtel. 

Jeden z największych, szwajcarskich zamków znajdziecie w Gruyeres.

Jeśli nie mieliście okazji przejechać się metrem, a będziecie w pobliżu Lozanny, to warto tam wpaść (oczywiście nie tylko z tego powodu). W każdym razie jest to jedyne szwajcarskie miasto dysponującego linią metra.

Imprezy, taniec i kluby

To prawda, że Szwajcarzy nie są typem imprezowego narodu. Jednak także tu można wybrać się do klimatycznej knajpki albo do klubu, gdzie da się wyszaleć przy muzyce. Jeśli zapragniecie naprawdę zaszaleć, to wybierzcie się do Zurychu. To właśnie tam działają najlepsze i największe kluby w całym kraju.

Szwajcaria. Panoramiczny ekspres Bernina kursuje w Gryzonii, między Chur a Tirano.Szwajcaria. Panoramiczny ekspres Bernina kursuje w Gryzonii, między Chur a Tirano. fot. Alicja Gardulska

Cisza, spokój i relaks

Po wszystkich aktywnościach, sporcie, zwiedzaniu i imprezowych szaleństwach z pewnością zapragniecie relaksu, zdała od tłumów turystów. W poszukiwaniu ciszy i spokoju, warto odwiedzić Spiez, położone jest nad jeziorem Thum. Znajdziecie tu winnice zamek i zabytkowy kościół, czyli jednym słowem prawdziwa sielanka. A jeśli chcecie zmienić klimat i doświadczyć typowo włoskiej, śródziemnomorskiej atmosfery, to kierujcie się do Lugano.

Covid-19 w Szwajcarii

Planując wyjazd do Szwajcarii trzeba mieć na uwadze, że czasy mamy niezwykłe, a więc podróżowanie się zdecydowanie skomplikowało. To oczywiście nie oznacza, że nie jest możliwe. Warto jednak monitorować sytuację i posiadać wiedzę na temat obostrzeń panujących w tym kraju oraz sytuacji na granicy (kwarantanna dla wjeżdżających). Unikniecie w ten sposób wielu niespodzianek i stresu.

Przydatne adresy

Warto mieć pod ręką dobry informator, w którym znajdziecie adresy, prognozę pogody, porady, jak i czym podróżować. Ogromną bazę wiedzy na temat wyjazdu i pobytu w Szwajcarii znajdziecie na serwisie https://www.myswitzerland.com/pl/