Rozpakowując nowy telewizor, uświadomiłem sobie, że to pierwszy Samsung, z jakim mam do czynienia. Wcześniej w moim domu gościły inne marki. Tym razem wybór padł na Samsunga i jest nim 55-calowy QLED 8K. Tak wiem, że cena, ale nie żałuję ani złotówki.

Rozpakowanie i ustawienie w pojedynkę to jednak wyzwanie. Lepiej mieć wsparcie. Wielkość robi swoje. Już podczas pierwszych oględzin, spodobało mi się, że telewizor ustawia się na stopie. Takie jak większość monitorów komputerowych. Dla mnie idealne rozwiązanie, bo zwolniony byłem z mierzenia szafki telewizyjnej. Już raz przechodziłem przez ten ból. Okazało się, że nóżki do nowego TV są montowane na krańcach obudowy i sięgają poza mebel. Stopa podpiera telewizor bardzo solidnie, a jej montaż to 3 wkręty. Mimo że miałem inne zamiary, telewizor powędruje docelowo na ścianę, a przekonały mnie do tego „funkcje dekoracyjne", w jakie go wyposażono. 

Ten model telewizora jest dość gruby, co prawda kot wciąż nie ma szans, żeby się na nim położyć, jednak w stosunku do mojego poprzedniego LCD jest dwukrotnie grubszy. Jest to cena napakowanych do środka elementów, ale oczywiście w niczym to nie przeszkadza, bo nie chodzi o obudowę.

Samsung Q700tSamsung Q700t Samsung

Chociaż może jednak trochę chodzi. Kiedy spojrzycie na telewizor z przodu, od razu nasuwa się myśl - jak obraz na ścianę. I rzeczywiście. Wyświetlacz Samsunga wydaje się nie mieć granic, a to dzięki niedostrzegalnej ramce. Jej krawędzie są niewidoczne i zrezygnowano też z loga, zwyczajowo umieszczanego na froncie. 

Jak obraz

To plus funkcje Ambient sprawiają, że zapadła decyzja, że Q700t zawiśnie na ścianie. Jak obraz właśnie i będzie stanowił znakomitą dekorację salonu. Design telewizora sprawia, że nie dominuje on we wnętrzu i nie rzuca się nachalnie w oczy. 

Dodatkowo funkcja Ambient+ sprawia, że można go doskonale wkomponować w wystrój wnętrza, dopasować do dziejącego się w nim wydarzenia, pory dnia, nastroju, czy nawet zainteresowań. Po wyłączeniu ekran telewizora nie musi być czarną, nudną powierzchnią. Można ją przemienić w gustowny obraz, centrum informacji, czy też niebanalną ramkę do zdjęć oraz muzyczną ścianę. 

Mało tego - jedna z opcji Ambient + pozwala (po sparowaniu) smartfona, wykonać zdjęcia otaczającej telewizor ściany i po przesłaniu do TV, wygenerować tło, dzięki któremu wtopi się on całkowicie w otoczenie. 

Samsung Q700t - tryb AmbientSamsung Q700t - tryb Ambient Krzysztof Żołyński

A skoro mowa o smartfonie (nie musi to być koniecznie Samsung), to wspaniale rozwiązano integrację obu urządzeń. Wasz telefon przyda się od początku konfiguracji i może stać się partnerem telewizora. Proces konfiguracji przebiega poprzez darmową aplikację, instalowaną na smartfonie. Dzięki niej kopiowane są także ustawienia do konta Google, a ponieważ telewizor opiera się o ten system, nie trzeba wpisywać haseł i innych tego typu rzeczy. 

Wyświetlanie filmów lub przesyłanie muzyki ze smartfona na telewizorze sprowadza się do jednego dotknięcia. Gdy dotkniesz odbiornika smartfonem, telewizor to wykryje i automatycznie rozpocznie udostępnianie treści. 

Nie ma też problemu, żeby nakazać telewizorowi odtwarzanie muzyki ze Spotify i podłożyć pod to jakieś fajne relaksujące albo imprezowe tła. 

Pilot to styl i wygoda

Przyznajcie się teraz, ile razy pilot upadł wam na podłogę oraz ile z nich tego nie przetrzymało? Samsung zdecydował się na aluminiową obudowę. Mówiąc krótko - moc, styl i funkcjonalność. Rzeczywiście, to niewielkie urządzenie wygląda bardzo dobrze i sprawdza się znakomicie. Niewielka ilość przycisków nie utrudnia działania. Wszystko jest bardzo intuicyjne. 

Pilot telewizora Samsung Q700tPilot telewizora Samsung Q700t Krzysztof Żołyński

Co więcej, urządzenia, które są automatycznie rozpoznawane przez telewizor, mogą być łatwo kontrolowane - nie ma potrzeby stosowania osobnych pilotów.

Wzorem innych producentów, na pilocie znalazły się przyciski dedykowane aplikacjom: Netflix, Prime Video i dodatkowo Rakuten.

Inteligencja i centrum dowodzenia

Teraz mogę zarządzać kilkoma urządzeniami w domu, nie wstając z kanapy. A możliwości są spore i wykraczają poza moje obecne zasoby sprzętowe. TV obsługuje aplikację SmartThings, dającą kontrolę nad mnóstwem urządzeń. Telewizor łączy się z urządzeniami i czujnikami IoT, dzięki czemu siedząc wygodnie na kanapie, można włączyć światło, sprawdzić zawartość lodówki, uruchomić robota sprzątającego, a także podglądać widok z kamer monitorujących nasz dobytek. 

Podłączanie konsol, odtwarzaczy, głośników i tunera

Podłączanie urządzeń zewnętrznych to bajka. Konsole, dekoder kablówki zostały rozpoznane i przypisano im odpowiednie ikonki. Oczywiście można ingerować w nazwę, rodzaj ikony, kolejność na pasku i to, czy mają się uruchamiać automatycznie po naciśnięciu na ikonę. 

Jeśli zechcecie, to nie ma problemu, żeby sparować telewizor z zewnętrznymi głośnikami Bluetooth lub podłączyć je kablem optycznym. 

Samsung Q700t najlepszym przyjacielem gracza

Obraz, jaki pojawia się na ekranie Samsunga jest naprawdę cudowny - kolory, kontrast, czernie i szybkość reakcji. Znakomicie przekłada się to na odbiór filmów i seriali, ale mnie jako growego zapaleńca interesowało, jak spisze się połączenie konsol nowej generacji i telewizora tej klasy. Mogę wam powiedzieć, że szczęka opada i ciężko ją pozbierać. 

Telewizor wyposażony jest w Procesor Quantum 8K, który analizuje wyświetlane treści w czasie rzeczywistym. 

Samsung Q700t testSamsung Q700t test Krzysztof Żołyński

Pora dnia i oświetlenie nie mają znaczenia. Funkcja Adaptacji Obrazu cały czas reaguje na panujące dookoła warunki i automatycznie reguluje jasność. Dzięki gęsto skoncentrowanym strefom podświetlenia LED natychmiast regulują każdą scenę i wydobywają z niej pełnię czerni i bieli. Dynamiczna korekcja czerni zapewnia większą widoczność ciemnych obszarów dzięki analizie scena po scenie wykorzystywanej do optymalizacji jakości obrazu. Dzięki temu obraz jest bardzo szczegółowy w ciemnych miejscach i lepiej je widać. 

HDR dodaje obrazowi kolorów i oczywiście szczegółów. Działa to perfekcyjnie, a konfiguracja odbywa się automatycznie. 

A te kąty widzenia! Nawet jeśli usiądziecie totalnie z boku, wszystko jest perfekcyjnie widoczne. Bez utraty kolorów i ostrości. 

Samsung Q700tSamsung Q700t Krzysztof Żołyński

Telewizory bez funkcji dedykowanych graczom często posiadają wysoki input lag, czyli opóźnienie między wydaniem polecenia a zaobserwowaniem go na ekranie. Telewizory Samsung są wyposażone w funkcję FreeSync (VRR), która skraca czas opóźnienia, umożliwiając płynną grę. Znika dzięki temu efekt rwania grafiki i skokowych ruchów. 

Podobnie doskonale wypada strona dźwiękowa. Siedząc przed telewizorem, nie czujemy się jak widz, ale jak uczestnik akcji. Potrafi on dynamicznie reagować na głośność scen, serwując nam odpowiednią głośność. Na dokładkę analizuje zmieniające się warunki dookoła odbiornika i zmienia głośność, gdy wymaga tego sytuacja, a więc sąsiad z wiertarką nie będzie już problemem. 

Komputer, Office, przeglądarka WWW

Świetnie zorganizowano temat udostępniania ekranu komputera. Jeśli oba urządzenia działają w tej samej sieci, wystarczą dosłownie trzy kliknięcia w Windows. Nie ma najmniejszych problemów z podpięciem myszki i klawiatury poprzez USB i pendrivów. Mało tego, nawet pakiet office działa bez pudła. 

Telewizor Samsunga wspiera także połączenia AirPlay dla sprzętów z jabłkiem. 

Samsung Q700t tylny panelSamsung Q700t tylny panel Samsung

Bolączką wielu telewizorów jest brak lub kiepsko działająca przeglądarka www. Tutaj ten problem nie istnieje. Zwłaszcza kiedy macie podłączoną klawiaturę i myszkę. 

Podsumowując, mogę napisać tylko tyle, że Samsung Q700t to telewizor doskonały pod każdym względem. Oczywiście można iść w wyższe modele, ale w swoim segmencie cenowym naprawdę leje konkurencję. Jeśli szukacie solidnej maszyny, która da wam dużo frajdy i zachwyci jakością obrazu i dźwięku, to na pewno warto zainteresować się tym telewizorem. Można go kupić w dwóch wersjach - 55 i 65 cali.