W tym roku jest to o tyle ważne, że pandemia koronawirusa i spowodowane nią spędzanie większości czasu w domu przyczyniły się do wzrostu wagi u bardzo wielu z nas. Bo choć w sieci znaleźć można było wiele filmików z trenującymi celebrytami i zdjęcia spektakularnych metamorfoz, to w rzeczywistości przygnębienie i niepewność sytuacji pchała nas raczej w stronę lodówki niż maty do ćwiczeń.

Jest więc co gubić i pomimo kolejnych przeszkód, jak choćby ponowne zamknięcie siłowni, pływalni i innych miejsc treningowych, ruszyć do przodu po zdrowie i szczuplejszą sylwetkę. A jak się właśnie dowiadujemy, dużo większe szanse powodzenia mamy w grupie, co jakby podświadomie czujemy, bo aż 40% osób regularnie uprawiających sport korzysta z zajęć fitness!

Dzieje się tak dlatego, że inne osoby wpływają na nasze nastawienie i emocjonalne odpowiedź na trening. Jeśli przez dłuższy czas przebywamy w towarzystwie, które nie stroni od aktywności fizycznej, zaczynamy ją postrzegać jako powszechną, pożądaną i jak najbardziej wykonalną.

Co więcej, trenowanie w grupie - szczególnie na początku naszej przygody - pozwala wyrobić w sobie nawyki i utrzymać motywację na wysokim poziomie, a do tego zacząć odbierać ćwiczenia nie tylko jako konieczność, ale i przyjemność wynikającą ze spotkania z osobami, które lubimy. Nie mówiąc już o tym, że to właśnie od tych osób najmilej usłyszeć komplement na temat naszych postępów.

W czasie samego treningu również dobrze jest mieć kogoś, kto zmotywuje do cięższej pracy, już nawet samą obecnością - no bo skoro inne osoby się nie poddają i zalewają potem, żeby osiągnąć cel, to przecież my też możemy. Mała konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła, prawda? Poza tym, wiele badań udowodniło już, że dobra grupa potrafi czynić cuda i jeśli tylko ktoś czuje z nią więź, to zdecydowanie częściej dociera na zajęcia, przychodzi na czas, nie odpuszcza i stara się być coraz lepszy, żeby zyskać na aktywności jak najwięcej. Tylko co z tym zrobić teraz, kiedy treningi grupowe odpadają? Można spróbować wspólnych spacerów, biegania czy treningów online - w tym roku damy radę!