Jak wynika z jednego z wywiadów z dyrektorem Duracell (Luke Anderson), kontrolery Xbox są zawsze dostarczane z wymiennymi bateriami ze względu na długoterminową umowę między Microsoftem a firmą Copper-Top. 

Zasadniczo firma Duracell zgodziła się dostarczać Xboxowi baterie na czas nieokreślony, przypuszczalnie w celu zapewnienia ekspozycji marki. Chodzi o to, że kiedy gracze wymieniają baterie kontrolera, znacznie częściej wymieniają je na tę samą markę. Jednak porozumienie obejmuje nie tylko kontrolery.

Umowa ta obowiązuje od dawna i ma także rozciągać się na bliżej nieokreśloną przyszłość. To bardzo dziwne, że Microsoft pozwolił się związać taką długoterminową umową, biorąc pod uwagę, że wszyscy jego konkurenci używają wewnętrznych akumulatorów.

Celowo oferujemy konsumentom wybór rozwiązań bateryjnych dla naszych standardowych kontrolerów bezprzewodowych Xbox. Obejmuje to używanie baterii AA dowolnej marki, akumulatorów Xbox, rozwiązań do ładowania od naszych partnerów lub kabla USB-C, który może zasilać kontroler po podłączeniu do konsoli lub komputera - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.

Oświadczenie Microsoftu wskazuje, że jego decyzja o użyciu baterii AA była raczej „celowa” niż podyktowana umową. Jednak rzecznik Microsoftu nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy firma miała lub ma umowę z Duracell.