Co roku pojawia się lista miejsc, które zdaniem dziennikarzy The Guardian warto odwiedzić. Tym razem w rankingu pojawiło się jedno polskie miasto. Z pewnością wydaje się wam, że może to być historyczny Kraków, Stolica, Trójmiasto albo Poznań, Wrocław lub  któryś z naszych kurortów? Nic z tych rzeczy! 

Autorzy rankingu postanowili docenić Łódź

Co takiego zwróciło uwagę The Guardian i spowodowało, że docenili właśnie Łódź? Okazuje się, że zapracowały na to upór mieszkańców, władz i ciężka praca wkładana w rozwój miasta. 

Zdaniem The Guardian nieustająca walka Łodzi o uznanie poskutkowała powstaniem kilku muzeów poświęconych fascynującej przeszłości przemysłowej, wojennej oraz kulturalnej Łodzi. Przypominają także o Arturze Rubinsteinie i łódzkiej filmówce, z której wywodzą się reżyserzy Andrzej Wajda oraz Krzysztof Kieślowski. 

Wielki wpływ na wybór miała przemiana, jaka dokonała się w tym mieście. Z przemysłowego zagłębia stała się miastem rozrywki, ciekawych lokali, galerii, czyli miejscem, do którego chce się przyjechać i polecać je znajomym.