I gdybyśmy pisali o tej sytuacji w zeszłym roku, to pewnie nie wzbudziłaby ona takiego zainteresowania, bo wtedy kryptowaluta nie radziła sobie najlepiej po ogromnym spadku z 2018 roku. Tyle że obecnie sytuacja odwróciła się o 180 stopni i Bitcoin jest na fali wznoszącej, od grudnia błyskawicznie zyskuje na wartości i w pewnym momencie osiągnął nawet wartość 40 tysięcy dolarów. Obecnie jego wartość jest odrobinę niższa i w momencie pisania tego newsa wynosi 38 220 USD, co oznacza, że na dysku wspomnianego programisty kryje się majątek o wartości ponad 267 milionów dolarów! I jest tylko jeden problem… pochodzący z Niemiec i mieszkający w San Francisco Stefan Thomas, bo o nim właśnie mowa, zapomniał jakie jest hasło do dysku, na którym trzyma Bitcoiny.

Jak to możliwe? Bardzo prosto, dał się porwać szałowi na tę kryptowalutę jakąś dekadę temu, kiedy każdy Bitcoin miał wartość dosłownie kilku dolarów. Mężczyzna postanowił je zachować w cyfrowym portfelu na dysku IronKey, chronionym hasłem, które zapisał na kartce, a tę niestety zgubił - co prawda IronKey pozwala na 10 prób, zanim zawartość dysku zostanie permanentnie zaszyfrowana, ale programista wykorzystał już 8 i wciąż nie udało mu się trafić. - Leżę w łóżku i myślę o tym. Później idę do komputera z nową strategią, która nie działa i znowu jestem zdesperowany - mówił w wywiadzie dla New York Timesa.

I trudno mu się dziwić, bo odszyfrowanie dysku pozwoliłoby zapomnieć o wszystkich problemach finansowych do końca życia. Niemniej wciąż pozostaje nadzieja, szczególnie że regularnie zgłaszają się do niego osoby, które za odpowiednią opłata proponują pomoc w odszyfrowaniu dysku. Oczywiście może się to udać, ale zapewne wymagać będzie czasu, a w międzyczasie Bitcoin może zaliczyć kolejne tąpnięcie. Tak czy inaczej, będziemy z zainteresowaniem przyglądać się sprawie, a przy okazji przypominamy, że nie byłby to pierwszy przypadek utraty Bitcoinów o takiej wartości, bo w 2013 roku brytyjski pracownik IT przypadkiem wyrzucił dysk z 7500 tej kryptowaluty, która dziś byłaby warta ponad 250 mln dolarów.