Dziś nasza planeta potrzebuje nas bardziej niż kiedykolwiek. Rosnący poziom zanieczyszczenia plastikiem, zmiany klimatyczne i nadprodukcja żywności to tylko niektóre z poważnych problemów, które dotykają środowisko naturalne. Nasze codzienne wybory i aktywności mają realny wpływ na to, jak za kilka lat będzie wyglądało życie na Ziemi. Segregacja odpadów to podstawa, ale co jeszcze możemy zrobić, by zmienić świat na lepsze?

KUPUJ ŚWIADOMIE

Przemysł odzieżowy to sektor, który produkuje najwięcej odpadów tekstylnych – co roku w Polsce powstaje ich około 2,5 mln ton. Ubrania z sieciówek, które kuszą nas przystępną ceną, nie są najlepszym wyborem dla środowiska. Istnieje jednak ekologiczna i tania alternatywa – sklepy typu second hand.

Znane nam, naszym mamom i babciom od wielu lat. Dziś funkcjonują one także w sferze wirtualnej. W świadomych zakupach pomagają nam dedykowane aplikacje oraz portale internetowe, dzięki którym sprzedamy, kupimy lub wymienimy używane ubrania oraz dodatki. Kupując ubrania z drugiej ręki przyczyniamy się do zmniejszenia emisji plastiku i zużycia cennych surowców, potrzebnych do produkcji odzieży.

ZAINWESTUJ W SZKLANĄ BUTELKĘ

Zanieczyszczenie środowiska spowodowane emisją plastikowych śmieci wciąż rośnie. W oceanach i morzach na naszej planecie znajduje się już ponad 150 milionów ton plastikowych odpadów. Plastikowe opakowania, a szczególnie butelki stanowią wysoki odsetek tych zanieczyszczeń. Warto pomyśleć o alternatywie dla napojów butelkowanych, jaką jest zakup termosu lub butelki wielokrotnego użytku.

Szeroki wybór kolorów i wzorów pozwala zaopatrzyć się w butelkę idealną, dzięki której zmniejszymy ilość odpadów plastikowych.

NOŚ ZE SOBĄ WŁASNĄ TORBĘ NA ZAKUPY

W dzisiejszych czasach plastikowe reklamówki, chociaż w większości biodegradowalne, nadal stanowią zagrożenie dla naszego środowiska. Proces rozkładu jednej foliówki wynosi nawet do kilkuset lat, dlatego tak ważne jest, by podczas zakupów zrezygnować z reklamówek jednorazowych. Zamiast nich, warto zaopatrzyć się w trwałą torbę, worek lub kosz, który towarzyszyć nam będzie przy codziennych zakupach.

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup bawełnianej torby, którą możemy z łatwością wrzucić do plecaka lub torebki i zawsze mieć ją ze sobą.

POSTAW NA MARKI ECO-FRIENDLY

Wielkie koncerny, a w ślad za nimi także małe firmy, coraz chętniej angażują się w ochronę środowiska. Warto przyjrzeć się produktom i usługom producentów, którzy swoimi działaniami realnie wpływają na lepszą sytuację naszej planety. Doskonałym przykładem jest działalność organizacji ekologicznej Plastic Bank, która nawiązując współpracę z rozmaitymi firmami ma możliwość realnie wpływać na stan zanieczyszczenia naszej planety. Ostatnio kupując u jednego z producentów ekologicznych napojów opakowanie 12 mikrodrinków, dowiedziałam się, że dzięki kooperacji z Plastic Bankiem, moje zakupy przyczyniają się do wydobycia z oceanu plastikowych butelek.

PLANUJ ZAKUPY

Według danych organizacji FAO rocznie marnujemy nawet 1,3 miliarda ton żywności. Jedną z głównych przyczyn stanowią nieprzemyślane, nadmierne zakupy spożywcze. Wybierając się do sklepu bez listy zakupów, często kupujemy produkty pod wpływem impulsu, co negatywnie wpływa nie tylko na nasz budżet, ale także na środowisko.

W podejmowaniu lepszych decyzji zakupowych może pomóc nam planowanie posiłków i zrobienie listy potrzebnych produktów. Natomiast jedzeniem, którego nie zużyjemy, warto się podzielić – w wielu miastach w Polsce funkcjonują jadłodzielnie oraz punkty zbiórki żywności, w których możemy pozostawić nawet gotowe dania.

Nie trzeba zmieniać całego życia, aby mieć realny wpływ na środowisko. Wystarczy, że wprowadzimy chociaż jeden z ekologicznych rozwiązań do naszego codziennego życia. Pamiętajmy, że musimy działać wspólnie dla dobra Ziemi, ponieważ planeta B nie istnieje!