Kilka dni temu głośno zrobiło się pewnym mężczyźnie mieszkającym w San Francisco, który zgubił hasło do dysku, na którym trzyma Bitcoiny. A że ta kryptowaluta jest obecnie na fali, to 7 tysięcy Bitcoinów robi ogromną różnicę, bo obecna wartość jednego to ponad 36 tysięcy dolarów, więc nasz bohater nie może się dostać do swoich ponad… 250 milionów dolarów! Przy okazji wspominaliśmy również, że nie jest on pierwszym nieszczęśnikiem, który może stracić fortunę, bo kilka lat temu pewien Brytyjski programista przypadkiem wyrzucił dysk z podobną liczbą Bitcoinów - dziś poznajemy zaś dalszy ciąg jego historii. Obecna wartość kryptowaluty sprawiła bowiem, że ten postanowił po raz kolejny odnaleźć swoją zgubę, oferując ponad 70 mln USD lokalnym władzom, jeśli te zdecydują się pomóc.

Mężczyzna samodzielnie wykopał swoje 7500 Bitcoinów w 2009 roku, ale wtedy nie były one warte praktycznie nic - ostatecznie zaprzestał też kopania, bo jego dziewczyna miała dość hałasu sprzętu komputerowego, z którego nie ma żadnych dysków. I choć sprzedał większość sprzętu komputerowego, to postanowił zachować dysk z Bitcoinami. Niestety podczas sprzątania biurka w 2013 roku przypadkiem go wyrzucił, bo podobno miał dwa identyczne dyski i w koszu wylądował nie ten, co trzeba (inna sprawa, że nigdy nie powinien znaleźć się w koszu na zwykłe śmieci!). Jak komentuje teraz tę sprawę: - Nie jestem jedyną osobą, która wyrzuciła coś przypadkiem, ale zwykle nie kosztuje to ponad 200 mln funtów.

W związku z tym podjął ostateczny wysiłek odzyskania waluty, a o pomoc poprosił lokalne władze, które są jego zdaniem w stanie wskazać dokładne miejsce składowania śmieci. Zaproponował im nawet 25% wartości Bitcoinów, ale urzędnicy… nie są przekonani, czy cała akcja się im opłaca. Jak to możliwe? Po pierwsze, nie ma żadnej pewności, że dysk po tylu latach wciąż działa, więc ewentualna akcja kosztująca miliony będzie tylko ogromną stratą pieniędzy, a nie zyskiem. Jak możemy bowiem przeczytać w odpowiedzi: - Newport City Council od 2014 roku było wiele razy pytane o możliwość odzyskania wyposażenia komputerowego z Bitcoinami. Koszt przekopania wysypiska, przechowywania i zarządzania odpadami może wynieść miliony funtów - bez gwarancji, że znajdziemy to, czego szukamy i będzie to nadal działać (...) A jeśli zgodzilibyśmy się na tę prośbę, to kto pokryje koszty, jeśli dysk będzie uszkodzony i dane nie będą mogły być odzyskane. Dlatego też chcemy jasno powiedzieć, że nie możemy mu przy tym asystować.