Mówiąc w skrócie, facemodeling to holistyczny program modelowania i odmładzania twarzy. Aby osiągnąć zadowalające efekty wystarczy dosłownie 4 – 5 zabiegów. Na sukces i skuteczność tej głębokiej terapii manualnej składa się szereg unikalnych technik, takich jak: mioplastyka, akupresura, masaż interplastyczny (stosowany wewnątrz naszej twarzy - tak zwany „transbukalny”)oraz wspomniany już kinesiotaping estetyczny.

Kilka słów o historii

Kinesiotaping powstał w latach 70-tych, a jego twórcą jest dr Kenzo Kase. Po igrzyskach olimpijskich w 2008 roku został uznany jako metoda terapeutyczna, którą wykorzystywali głównie fizjoterapeuci, ortopedzi, akupunkturzyści czy masażyści. Jednak traktowany był jako metoda uzupełniająca terapię, a zarazem umożliwiająca wspomaganie procesów samoleczenia organizmu. W ostatnich latach kinesiotaping stał się popularny w branży medycyny estetycznej i naturalnych terapii odnowy twarzy.

Zmarszczki nie muszą być straszne

Zmarszczki, których boją się zarówno panie, jak i panowie, powstają wskutek ubytku kolagenu w głębokich warstwach skóry. Włókna kolagenowe, służące za „szkielet” dla skóry, z wiekiem przestają się napinać, a dodatkowo elastyna w skórze, odpowiedzialna za jej jędrność, ulega degradacji. Wpływ na powstawanie zmarszczek ma między innymi promieniowanie UV, ruchliwości twarzy, wiek, odwodnienia skóry, wychudzenia ciała, pogorszenia stanu zdrowia.

Kinesiotaping bioestetyczny wspiera lifting twarzy, pozwala niwelować napięcia mięśniowe, zastoje limfatyczne w obszarze twarzy, szyi i dekoltu, a nawet przywraca właściwy tor oddechowy. Ale to nie wszystko – kinesiotaping może być pomocny także w przypadku bruksizmu, porażenia nerwu twarzowego, bólów głowy, migren, bólów zatok, szumów usznych, obrzęków, tonusów mięśniowych, szczękościsku czy problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym ( uczycie trzęsienia w stawie ) w wielu jednostkach stomatologicznych. Jego działanie jest więc niezwykle szerokie i nie ogranicza się wyłącznie do rehabilitacji estetycznej.

Plastry dla sportowców i nie tylko

W dziedzinie rehabilitacji kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry – takie jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140% - są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra.

Zastosowanie metody plastrowania dynamicznego jest szerokie

Wskazania to:

* Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego, jak bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty), ostroga piętowa.

* Stany po urazach: leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł, np. dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa czy paluch koślawy.

* Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa).

* Leczenie blizn i krwiaków.

* Wskazania do drenażu limfatycznego (kinesiotaping limfatyczny), czyli w zaburzeniach krążenia chłonki: obrzęki występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży.

* Korekcja wad postawy, na przykład skoliozy.

* Podniesienie sprawności i wydolności, a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu wyczynowego i amatorskiego.

* Leczenie niektórych dysfunkcji spowodowanych pracą receptorów skóry i powięzi: zaburzenia równowagi, niektóre zaburzenia oddechowe.

Przeciwwskazania:

Ponieważ jest to metoda bezpieczna, nie ma wielu przeciwwskazań do jej stosowania. Są to:

* łuszczyca i inne zaawansowane choroby skóry,

* niezagojone lub trudno gojące się rany,

* stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, których nie można wykonywać przez powierzchnię plastra,

* uczulenie na klej stosowany w plastrach.

Choć kinesiotaping popularność zyskał dzięki skuteczności w leczeniu urazów sportowych, to jego zastosowanie okazuje się niezwykle szerokie. A zgłębienie mechanizmów działania jasno wskazuje, że cały sekret tkwi w umiejętnej aplikacji popartej dogłębną wiedzą anatomiczną i wnikliwą diagnostyką przeprowadzoną przez fizjoterapeutę.

Stąd też nic dziwnego, że kinesiotaping sprawdza się także w naturalnych metodach modelowania twarzy. Plastry pełnią tam taką samą funkcję jak te naklejane, np. na kończyny sportowców – poprawiają mikrokrążenie, niwelują obrzęki, „podtrzymują” mięśnie. Ta metoda ma przed sobą wspaniałą przyszłość.