W grudniu AutoX zostało pierwszą firmą na świecie, która rozmieściła na ulicach w pełni autonomiczne pojazdy, a teraz uruchomiła usługę polegającą całkowicie na bezzałogowych robotaxówkach. Co prawda wciąż mówimy o programie pilotażowym, do którego należy się wcześniej zapisać i liczyć na łut szczęścia, ale wygląda na to, że przyszłość z autonomicznymi taksówkami jest bliższa niż się nam wydaje.

Na ten moment, żeby skorzystać z usług AutoX, trzeba mieszkać w Chinach, a do tego uzupełnić swoje konto specjalnymi “Anto card points”, bo usługa nie jest darmowa. Niestety dostawca nie zdecydował się jeszcze na doprecyzowanie, ile będzie kosztował kilometr jazdy, ale należy się spodziewać, że ceny będą konkurencyjne w stosunku do tradycyjnych usług. Jeśli zaś chodzi o samochody dostępne w ramach usług AutoX, to mowa o autonomicznych minivanach Chrysler Pacifica, które można zobaczyć w akcji na załączonym filmie.

Samochody zdają się dobrze radzić sobie z podstawowymi przeszkodami, jakie mogą napotkać w codziennym ruchu miejskim, jak sygnalizacja świetlna czy piesi, ale wszystko wyjdzie w praniu, czyli kiedy wyjadą na ulice w pełnym zakresie. Należy się jednak spodziewać, że AutoX dobrze przetestowało swoje samochody, skoro uzyskało stosowne zgody, więc korzystanie z nich z pewnością jest bezpieczne (szczególnie biorąc pod uwagę prędkość poruszania się po mieście). I choć z pewnością minie jeszcze trochę czasu, zanim podobny widok będzie codziennością na całym świecie, to autonomiczne samochody przebyły już daleką drogę i wygląda na to, że właśnie tak będzie wyglądała nasza przyszłość.