TAG Heuer i Porsche: Dwie historie - jedna pasja

TAG Heuer i Porsche mają wiele wspólnego, od bogatej historii i reputacji w zakresie innowacji po najnowocześniejsze technologie, potężny i niezależny sposób myślenia oraz talent do doskonałości w projektowaniu. I od ponad pół wieku ich historie przecinały się w zawiły, intrygujący sposób.

Historię obu firm rozpoczęli prawdziwi wizjonerzy

Edouard Heuer i Ferdinand Porsche byli wizjonerami i pionierami, których dokonania na zawsze odmieniły wybrane przez nich dziedziny. Heuer był odpowiedzialny za pierwszy stworzony chronograf zaś Porsche wynalazł elektryczny silnik piasty koła. Oba te osiągnięcia zdobyły medale na Targach Światowych, które odbyły się w Paryżu w odstępie 11 lat. Heuer został uhonorowany w 1889 roku, a Porsche zaprezentował pierwszy Lohner-Porsche Electromobile z zastosowaniem tej innowacji na Expo w Paryżu w 1900 roku.

Zegarek powstały na skutek współpracy TAG Heuer i PorscheZegarek powstały na skutek współpracy TAG Heuer i Porsche TAG Heuer

Jednak prawdziwą podstawą sukcesu nowej współpracy są potomkowie ojców założycieli marek. Syn Ferdynanda Porsche, Ferdinand Anton Ernst zwany „Ferry”, dołączył do biura inżynierskiego swojego ojca w 1931 roku w wieku 22 lat i założył w 1948 roku markę samochodów, która nosi rodowe nazwisko. Na przestrzeni kilku lat nazwa Porsche wiązała się z sukcesami na torach wyścigowych na całym świecie - w tym ze zwycięstwem w klasie Carrera Panamericana w 1954 r. Na cześć udanego udziału Porsche nazywa swój najpotężniejszy silnik „Carrera”.

Prawnuk Edouard’a Heuer’a, Jack, przez dziesięciolecia prowadził rodzinną firmę. W 1963 roku stworzył pierwszy chronograf Heuer Carrera, zaprojektowany tak, aby rzut oka wystarczył kierowcom na podanie godziny w ferworze akcji.

Ten przełomowy zegarek oraz najpotężniejszy silnik Carrera Porsche połączyły Porsche i Heuer’a – uosabiając ambicję, szybkość i doskonałość techniczną.

Jack Heuer był również odpowiedzialny za Heuer Monaco, pierwszy wodoodporny automatyczny chronograf z kwadratową tarczą. Jego nazwa przywołuje na myśl Grand Prix Monako, a także słynny Rajd Księstwa Monte Carlo, który Porsche wygrało trzy razy z rzędu, od 1968 do 1970 roku, dzięki swojemu sygnowanemu modelowi 911. Podobnie jak Porsche 911 w samochodach, Heuer Monaco - ze swoją charakterystyczną kopertą, metalicznie niebieską tarczą, czerwoną wskazówką sekundową i koronką umieszczoną po lewej stronie koperty - złamał znane zasady projektowania w tradycyjnym zegarmistrzostwie.

Zegarek TAG HeuerZegarek TAG Heuer TAG Heuer

Innowacje Heuer Monaco pociągały za sobą znaczne koszty finansowe i jako alternatywę dla kosztownej kampanii reklamowej Jack Heuer umocnił więź swojej marki z Porsche poprzez kreatywne porozumienie sponsorskie z Fribourg, szwajcarskim kierowcą wyścigowym i dealerem Porsche Jo Siffert’em.

W 2005 roku na premierze filmu Jo Siffert: Żyj szybko - umieraj młodo, Jack Heuer przypomniał o warunkach kontraktu: „W zamian za 25 000 franków szwajcarskich, umieściłby nasze logo na swoim samochodzie i kombinezonie. Ponadto mógłby kupować nasze zegarki po cenach hurtowych i odsprzedawać je swoim przyjaciołom z wyścigów ze znacznym zyskiem. Co zrobił z wielkim sukcesem, ponieważ połowa padoku F1 nosiła zegarki Heuer do końca sezonu 1969! ”

To był właśnie ten kontakt, który skłonił Steve'a McQueena do noszenia logo Heuer’a na kombinezonie wyścigowym podczas kręcenia Le Mans w 1970 roku, w którym prowadził Porsche 917. Enigmatyczny amerykański aktor powiedział wówczas:

Jeżdżę tym samym samochodem co Jo Siffert i chcę nosić ten sam kombinezon co on

Istniał jeszcze jeden ważny - i bardziej formalny - związek pomiędzy Porsche i Heuer, lub ściślej TAG Heuer, nazwą przyjętą przez szwajcarską markę zegarków, kiedy została sprzedana Grupie TAG w połowie lat 80. Marki wspólnie opracowały i wyprodukowały silnik TAG-Turbo, który umożliwił zespołowi McLaren’a zdobycie trzy razy z rzędu tytułu mistrza świata F1: z Nikim Laudą w 1984 roku, a potem z Alain’em Prost’em w 1985 i 1986.

Zegarek TAG HeuerZegarek TAG Heuer TAG Heuer

W 1999 roku relacje te zacieśniły się jeszcze bardziej - od zawodów Porsche Carrera Cup i Supercup, po Mistrzostwa Świata Endurance, a kolejne miały jeszcze nadejść. TAG Heuer, jako partner-założyciel mistrzostw Formuły E, pomógł podnieść rangę ekscytujących wyścigów jednoosobowych samochodów elektrycznych. Porsche stworzyło własny zespół Formuły E wraz z TAG Heuer jako tytularnym partnerem pomiarowym w 2019 roku, wyznaczając punkt wyjściowy dla jeszcze silniejszej i dalekosiężnej współpracy. Zaś w 2021 roku ta „piękna przyjaźń” ewoluowała w kierunku całościowego, oficjalnego partnerstwa marki, uczczonego specjalną edycją zegarka, która z dumą głosi:

Warto było czekać!

Rok 2021 przyniósł partnerstwo o zupełnie innym wymiarze

Wraz z prezentacją TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph, ujawniono że w tym roku zaczyna się współpraca, która będzie cechował się bogatym portfolio wspólnych projektów, które podzielają zaangażowanie TAG Heuer i Porsche w sporty szybkościowe i precyzyjne.

4 lutego 2021 szwajcarski producent luksusowych zegarków TAG Heuer i niemiecki producent samochodów sportowych Porsche, ogłosili nowe partnerstwo i prawdziwy sojusz między dwiema markami.

 

Na wspólnej, przygotowanej z rozmachem, prezentacji odbywającej się w internecie, najważniejsi ludzie w obu firmach, pojawili się, żeby podzielić się ze światem dobrą nowiną.

Dyrektor generalny TAG Heuer, Frédéric Arnault, mówi, że nadszedł czas na współpracę jego marki z Porsche:

TAG Heuer i Porsche mają, naturalnie, wspólną historię i wartości, ale co ważniejsze, wspólne stanowisko. Podobnie jak Porsche, w głębi duszy jesteśmy prekursorami, zawsze dążącymi do najwyższej wydajności. Dzięki temu sojuszowi, TAG Heuer i Porsche w końcu oficjalnie spotkali się po dziesięcioleciach bliskich kontaktów i stworzą niezrównane doświadczenia i produkty dla klientów i fanów, którzy są pasjonatami zarówno naszych marek, jak i tego, do czego dążymy

Z kolei Detlev von Platen, Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu w Porsche AG powiedział, że:

Silna przyjaźń naszej marki z TAG Heuer istnieje od dziesięcioleci i jestem bardziej niż szczęśliwy, że podejmujemy kolejne kroki w ramach partnerstwa strategicznego” - mówi „Łączymy to, co nasi klienci kochają najbardziej w  obu naszych markach: autentyczne dziedzictwo, ekscytujące wydarzenia sportowe, wyjątkowe doświadczenia życiowe i spełnianie marzeń. Staramy się tworzyć wyjątkowe, magiczne chwile dla naszych społeczności. Teraz nie możemy się doczekać, aby robić to razem

Podwalinami długiego, silnego związku TAG Heuer i Porsche są światowej klasy sporty motorowe i jest to zgodne z tym, iż w nadchodzących latach te ekscytujące zawody będą stanowić istotę nowego partnerstwa.

Zespół TAG Heuer Porsche Formula E przeszedł do historii w swoim debiutanckim sezonie. Był to kamień milowy / kluczowy moment na otwarciu w Diriyah (SA) w listopadzie 2019 roku, kiedy André Lotterer przekroczył linię mety zajmując drugie miejsce: pierwszy raz, gdy niedoświadczony zespół zajął miejsce na podium w swoim pierwszym wyścigu od czasu dziewiczego sezonu w 2014/2015. W drugim roku zespół TAG Heuer Porsche Formula E nie tylko będzie nadal przyciągać nowych fanów na tor, w którym zmierzą się ze sobą samochody elektryczne, ale także będzie walczyć o mistrzostwo świata. Za kierownicą najnowszego, w pełni elektrycznie napędzanego auta wyścigowego Porsche, 99X Electric, zasiądą kierowcy André Lotterer i jego nowy kolega z zespołu, Pascal Wehrlein.

TAG Heuer Carrera Porsche ChronographTAG Heuer Carrera Porsche Chronograph TAG Heuer

Porsche od dawna wyróżnia się w wyścigach długodystansowych i razem z TAG Heuer jego zespół GT jest dobrze przygotowany do nadchodzących Mistrzostw Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych (WEC). Przełomowy rok obejmie również serie partnerstw w dziesięciu edycjach światowej serii pucharowej Porsche Carrera Cup.

Dodatkowo, oprócz fizycznych zawodów TAG Heuer angażuje się także w wirtualne wyścigi, wspierając Porsche TAG Heuer Esports Supercup. Mając tak bogate wspólne dziedzictwo na torze, TAG Heuer naturalnie wkracza jako globalny partner również w „klasycznych” imprezach i rajdach Porsche.