Właśnie docierają do nas wyniki badań z Uniwersytetu Oksfordzkiego, z których jasno wynika, że istnieje związek między czasem spędzonym na grach wideo i dobrym samopoczuciem. Co prawda naukowcy od razu zaznaczają, że nie chodzi tu wcale o podejście w stylu "będę więcej grał, to będę się coraz szczęśliwszy", ale korelacja jest i nie powinniśmy jej ignorować. Szczególnie w kontekście tworzenia rekomendacji i regulacji dotyczących gier wideo - od teraz nie powinno się już twierdzić, że gry wideo mają negatywny wpływ na użytkowników, bo bardzo często jest zupełnie na odwrót.

Co warto podkreślić, badania są rzadkim przypadkiem współpracy środowisk akademickich i branży gier wideo, bo pomocą naukowcom służyli tym razem Electronic Arts i Nintendo. Badacze zdecydowali się bowiem oprzeć swoje analizy na dwóch grach od tych wydawców, odpowiednio Plants vs Zombies: Battle for Neighborville i Animal Crossing: New Horizons. Co ważne, dane graczy nie były udostępniane bez ich wiedzy, co z pewnością budziłoby sprzeciw, nawet w celach naukowych - wyrażali oni chęć uczestnictwa w badaniu i zgodę na dzielenie się danymi, a do tego wypełniali specjalne ankiety.

Wszystko to pozwoliło naukowcom bez cienia wątpliwości potwierdzić, że faktycznie istnieje związek między graniem i dobrym samopoczuciem, którego nie należy ignorować. Co prawda, trzeba też brać pod uwagę dodatkowe czynniki emocjonalne, jak np. motywacja do grania, a nie tylko "goły" czas spędzany na rozrywce, ale dane od 3 tysięcy graczy się nie mylą. - Chciałbym, żeby dobrze to wybrzmiało, to nie jest dowód związku przyczynowo-skutkowego. Absolutnie. Ale to silny dowód na to, że korelacja ta nie jest negatywna, a przynajmniej w zbadanym przez nas czasie.

Oznacza to, że opieranie się tylko o czas spędzony z grami w walce z potencjalnie negatywnymi skutkami gamingu, nie jest najwydajniejszym sposobem. Bo dla części osób, w niektórych okolicznościach, więcej czasu spędzonego z grą oznacza lepsze efekty w postaci dobrego samopoczucia. Mówiąc krótko, powinniśmy raz na zawsze skończyć z generalizowaniem, że gry to samo zło i mamy nadzieję, że tak właśnie będzie, szczególnie że jesteśmy osobiście zaangażowani w tę formę wirtualnej rozrywki. Możemy więc z własnego doświadczenia powiedzieć, że gry wideo zapewniają mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień, a do tego są idealną odskocznią od codzienności, która szczególnie teraz, bywa przytłaczająca.