Składane smartfony z elastycznymi wyświetlaczami miały przynieść rewolucję na rynku mobilnym, zupełnie zmieniając sposób, w jaki korzystamy z podręcznych urządzeń.

Niestety, pierwsza generacja obarczona była wieloma błędami wieku dziecięcego, a do tego cena zawierała tzw. podatek od nowości, więc na zakup takich modeli mogli pozwolić sobie nieliczni. Teraz na rynek trafia już druga generacja składanych smartfonów i po modelu od Samsunga, czyli Galaxy Fold 2, przyszła pora na Huawei Mate X2. Ten zwraca uwagę już na pierwszy rzut oka, a wszystko za sprawą nowego designu Falcon Wing Design, do którego producent się naprawdę przyłożył.

Zakłada on aż dwa wyświetlacze, zewnętrzny i wewnętrzny, oba z częstotliwością odświeżania na poziomie 90 Hz oraz rozdzielczością 2K+, a także specjalną powłoką nanooptyczną, która minimalizuje odbijanie się światła. Ten pierwszy to praktycznie bezramkowy OLED o przekątnej 6,45 cala i proporcjach 21:9, a po rozłożeniu urządzenia mamy dostęp do wewnętrznego, 8-calowego o proporcjach 8:7,1. Rozkładanie jest możliwe za sprawą nowego zawiasu, zamkniętego w specjalnej konstrukcji z wgłębieniem przypominającym kroplę wody.

Pozwala ona na złożenie smartfona z niewielką szczeliną pomiędzy ruchomymi elementami, zapobiega przedostawaniu się kurzu i brudu do wnętrza urządzenia, a także chroni przed potencjalnymi uszkodzeniami ekranu, a gdy urządzenie jest rozłożone, minimalizuje zagniecenia na zewnętrznym ekranie. Pod maską czekają zaś podzespoły, dzięki którym korzystanie z Mate X2 ma być prawdziwą przyjemnością, na czele z układem Kirin 9000 (5G). Mamy też baterię o pojemności 4500 mAh z technologią superszybkiego ładowania 55W.

Na szczególną uwagę zasługują również możliwości fotograficzne smartfona, za które odpowiada system obiektywów Ultra Vision Leica Quad Camera. Składa się on z głównego obiektywu z matrycą o rozdzielczości 50 MP, aparatu ultraszerokokątnego 16 MP oraz teleobiektyw z peryskopową konstrukcją z 10-krotnym zoomem optycznym, 20-krotnym zoomem hybrydowym lub 100-krotnym zoomem cyfrowym. Po rozłożeniu wyświetlacza, aparaty umożliwiają również wykonanie zdjęć typu selfie. Huawei Mate X2 trafi na sklepowe półki 25 lutego, ale na początek tylko na rynku chińskim, a jego cena to ok. 10 339 PLN za wersję 256 GB i ok. 10 915 PLN za wersję 512 GB.

Nie da się ukryć, że Mate X2 to prawdziwie innowacyjny smartfon, który zwraca uwagę wieloma elementami i z pewnością chętnie widzielibyśmy go w swojej kieszeni (choć nie jest to pewnie dla niego najlepsza forma przechowywania). Pytanie tylko, czy wzrost ceny względem poprzedniej generacji jest tym, czego się spodziewaliśmy. Bo nawet jeśli zastosowane innowacje jak najbardziej ją usprawiedliwiają, to w taki sposób trudno będzie osiągnąć cel, o jaki większości producentów takich urządzeń chodzi, czyli popularyzację. Ponad 10 tysięcy złotych za smartfon? Większość użytkowników powie zapewne… pas.