Decyzja o przejściu w pełni na energię elektryczną jest przedłużeniem wcześniejszego planu, zgodnie z którym 50 procent jej floty będzie w pełni elektryczne do 2025 roku. Firma napisała, że ma „mocne przekonanie”, że rynek pojazdów spalinowych się kurczy.

Nie ma długoterminowej przyszłości dla samochodów z silnikiem spalinowym — powiedział dyrektor ds. Technologii Henrik Green. Jesteśmy zdecydowani stać się producentem samochodów wyłącznie elektrycznych, a przejście powinno nastąpić do 2030 r.

Ceny będą kontrolowane centralnie, a klienci będą zamawiać samochody za pośrednictwem strony internetowej, niezależnie od tego, czy są w domu, czy w salonie.

Plany Volvo obejmują siedem samochodów elektrycznych?Plany Volvo obejmują siedem samochodów elektrycznych? Volvo

Volvo ujawniło również część swoich planów dla przyszłych pojazdów. Po wypuszczeniu na rynek swojego pierwszego pojazdu elektrycznego XC40 Recharge, zaprezentuje kolejny z serii 40. W „nadchodzących latach” pojawi się kilka kolejnych modeli. Grafika (powyżej) sugeruje, że ma powstać siedem samochodów.

Volvo podąża ścieżką wytyczoną przez Teslę, która ma również w pełni elektryczny asortyment bez sieci dealerów.

A co u konkurencji? Ford planuje również wyeliminować silniki spalinowe do 2030 r., ale tylko w Europie. Inny potentat, czyli firma GM zapowiedział, że do 2035 r., na całym świecie, będzie sprzedawać tylko pojazdy elektryczne. Tymczasem Volkswagen, obiecał wyprodukować 1,5 miliona pojazdów elektrycznych do 2025 r., a Mercedes- Benz ogłosił plany budowy sześciu całkowicie elektrycznych samochodów w ciągu najbliższych kilku lat.

Najbliższe lata w motoryzacji zapowiadają się arcyciekawe. Przesiadka na pojazdy elektryczne jest znakiem czasów i wydaje się, że także koniecznością. Jednak przynajmniej w przypadku Polski, zawsze aktualne pozostaje pytanie o ceny oraz o to, czy infrastruktura da radę dotrzymać tempa zmianom.