Sercem łazika Perseverance jest zmodyfikowany procesor PowerPC 750

W ten chip wyposażony był kultowy iMac G3 firmy Apple z 1998 roku. Czy to źle? Wręcz przeciwnie! Po co wyposażać łazika w procesor, który ma ponad dwie dekady? Dlatego, że musi działać, dlatego!

Procesor wewnątrz łazika Perseverance to RAD750, zabezpieczony przed promieniowaniem wariant PowerPC 750 wyprodukowany przez BAE Systems. Zawiera zaledwie 10,4 miliona tranzystorów i działa z częstotliwością do 200 MHz. Co najważniejsze, może wytrzymać do miliona radów promieniowania i temperatury robocze od -55 ° C do 125 ° C.

Atmosfera Marsa jest całkowicie inna niż na Ziemi i znajduje się on dalej od Słońca. Dlatego wszystko wysłane na tę planetę jest podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem i ekstremalnymi temperaturami.

RAD750 jest bardzo zasłużonym i sprawdzonym w boju, kosmicznym podróżnikiem. Poradził sobie w ponad 150 statkach kosmicznych, a także w teleskopie kosmicznym Keplera i łaziku Curiosity.

Zdrowy rozsądek sugerowałaby, że wysyłając robota w celu zbadania innej planety, warto wyposażyć go w najnowszą i najlepszą dostępną technologię, aby zmaksymalizować jego potencjał. Jak się okazuje, nie zawsze tak jest!