Prace nad Chłopami w reżyserii Doroty Kobieli rozpoczną się wkrótce. Będą żmudne i długotrwałe, ale producenci liczą na sukces podobny do Vincenta. 

Technika animacji malarskiej polega na ręcznym namalowaniu każdej z około 80 000 klatek filmu, a następnie rejestracji jej obrazu przy pomocy aparatu. 8 marca zaczyna się szkolenie malarzy w studio w Sopocie, a 3 tygodnie później rozpoczynają się właściwe prace malarskie. 

BreakThru Films rozpoczyna produkcję ChłopówBreakThru Films rozpoczyna produkcję Chłopów BreakThru Films

Za pędzle chwycą malarze z kilku krajów. Łącznie będzie to 70 artystów z Polski, Serbii, Ukrainy oraz Litwy. Mają pracować przez około 15 miesięcy. Studio BreakThru Films rozpoczęło współpracę z producentem farb Royal Talens, który dostarczy ponad 1300 litrów farb olejnych marki Cobra. Mają one kilka zalet, niezwykle istotnych w trakcie prac nad filmem. Przede wszystkim są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu można uzyskać efekt akwarelowy, ale także są znacznie bardziej ekologiczne i zdrowsze dla malarzy, gdyż nie wymagają przy myciu narzędzi użycia terpentyny. Po drugie cechują się bardzo wysoką pigmentacją, co pozwala na uzyskanie czystych i wysoce nasyconych kolorów na płótnie. 

Film zostanie namalowany w oparciu o dzieła młodopolskich artystów, takich jak np: Chełmońskiego czy Wyczółkowskiego.

Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. 

W roli Jagny występuje Kamila Urzędowska. Partnerują jej Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzej Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz). 

Premiera jest planowana na 2022 rok.