Wygląda na to, że w tym roku czeka nas kolejna rewolucja na rynku smartfonów, ale nie chodzi wcale o jeszcze większe czy też elastyczne składane wyświetlacze albo szybkie ładowanie, chociaż 200 W od Xiaomi zapowiada się niezwykle imponująco, ale ogromne ilości pamięci RAM, które zawstydzą nawet komputery do grania.

Pierwsze doniesienia o takim pomyśle zaczęły do nas docierać już na początku roku, ale wtedy nie bardzo chciało nam się w nie wierzyć, no bo skoro 12 GB wciąż uchodzi z hi-end i jest więcej niż wystarczające do grania i zaawansowanego nawet multitaskingu, to po co płacić za 18 GB?

Okazuje się jednak, że byliśmy ludźmi małej wiary, bo takie właśnie konstrukcje zaczynają właśnie trafiać na rynek. Pierwszą z nich jest Nubia RedMagic 6, która doczekała się oficjalnej prezentacji dosłownie kilka dni przed Asus Rog Phone 5.

Pierwszy ze smartfonów to urządzenie, które może się pochwalić bardzo dużym 6,8-calowym (przypominamy, że taki właśnie rozmiar miały pierwsze tablety!) panelem AMOLED o rozdzielczości FHD+ i adaptacyjnej częstotliwości odświeżania do 165 Hz, układem Qualcomm Snapdragon 888, wspomnianymi 18 GB pamięci RAM (oczywiście, w najwyższej wersji, bo podstawowa startuje od 12 GB), nawet 512 GB pamięci na dane, szybkim ładowaniem 120 W, dotykowymi spustami w narożnikach czy imponującym systemem chłodzenia z komorą parową, miedzianymi rurkami cieplnymi, wentylatorem i tunelem powietrza odprowadzającym ciepło na zewnątrz obudowy.

Dziś do grona smartfonów z imponującymi 18 GB RAMu dołączył również bohater ostatnich przecieków, czyli Asus ROG Phone 5 Ultimate. Jak łatwo się domyślić, mamy tu do czynienia z niemal bliźniaczą konstrukcją, a przynajmniej w zakresie CPU i pamięci, chociaż w tym przypadku producent sięgnął po jeszcze szybsze RAMy o prędkości 6400 Mbps, podczas gdy Nubia wybrała 20% wolniejsze 5500 Mbps.

Ponownie mamy też duży 6,8-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD+, choć tym razem z odświeżaniem 144 Hz. W obu przypadkach dostajemy też najnowsze rozwiązania w zakresie łączności, a mianowicie wsparcie dla 5G oraz WiFi 6, więc mamy gwarancję, że smartfon nie wyjdzie z mody przez lata.

Pytanie tylko, czy chcemy za to płacić blisko 6 tysięcy złoty? A raczej, czy wszystko to warte jest takie pieniądze? Bo choć Nubia nie zapowiedziała jeszcze międzynarodowego debiutu i nie podała oficjalnych cen na nasze rynki, to Asus nie kryje się z tym, że najdroższy wariant Asus ROG Phone 5 Ultimate z 18 GB pamięci RAM zostanie wyceniony na 1299 EUR.

Nie da się ukryć, że to ogromne pieniądze, za które można kupić przyzwoity komputer… a prawda jest taka, że obecne produkcje mobilne nie będą w stanie skorzystać z możliwości tych smartfonów. Nawet 12 GB pamięci RAM to dla nich ogromna ilość, a z odświeżaniem ekranu na takim poziomie również jest duży problem, więc płacimy po prostu za to, że w naszym urządzeniu jest najnowsza technologia oraz kilka dodatkowych bajerów, jak choćby dodatkowy wyświetlacz wyświetlający wzory na tylnym panelu Asusa. Z drugiej strony, nowe iPhone’y nie mają nawet tego, a ich ceny również zwalają z nóg…