Umowa została zawarta między obiema firmami we wrześniu ubiegłego roku, ale jej skala przysporzyła problemów ze zgodą odpowiednich organów regulacyjnych. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska postanowiła nie sprzeciwiać się porozumieniu.

Teraz gdy wszystko jest już oficjalnie potwierdzone, możemy rozpocząć współpracę, aby dostarczać wszystkim więcej wspaniałych gier. - powiedział w oficjalnym oświadczeniu szef Xbox Phil Spencer.

Spencer był kilkakrotnie pytany o potencjał gier Bethesdy, które będą dostępne wyłącznie na Xbox i PC. Jednak po raz pierwszy powiedziano tak wyraźnie o fakcie, że niektóre z jego przyszłych produktów nie pojawią się na konkurencyjnych konsolach.

Ponieważ ZeniMaX Media jest teraz częścią Xbox, Microsoft znacznie zwiększył swoje własne zasoby programistyczne — z 15 studiów do 23, w tym czołowe marki, takie jak Bethesda Game Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks i ZeniMax Online Studios.

Pomimo stosunkowo niewielkiej liczby premier na nowe konsole, Xbox już potwierdził, że umowy na wyłączność na PS5 dotyczące gier Arkane's Deathloop i Tango's Ghostwire: Tokyo zostaną zrealizowane zgodnie z planem.