W 1960 roku, po ośmiu latach pracy w firmie Philips, Ottens został szefem działu rozwoju produktów w oddziale w Hasselt. Wraz ze swoim zespołem opracowali kasetę magnetofonową — technologię, która miała zmienić świat.

Początkowo stworzyli przenośny magnetofon Philips EL 3585. Jednak Ottens był sfrustrowany jego słabą funkcjonalnością i zamierzał skondensować technologię w coś znacznie bardziej użytecznego i atrakcyjnego.

Trzy lata później w końcu zaprezentował kompaktową kasetę magnetofonową. Jej prezentacja na targach elektroniki w Berlinie wywołała sensację. Holenderski pomysł odniósł światowy sukces, a samą kasetę reklamowano jako „mniejszą niż paczka papierosów”. Wkrótce potem zarejestrowano znak towarowy kompaktowej kasety magnetofonowej i opracowano odtwarzacz. Połączenie tych technologii pozwoliło rozpocząć seryjną produkcję.

W wywiadzie dla TIME na 50. rocznicę wynalazku Ottens powiedział, że taśmy od początku były „sensacją”.

Ottens wspierał Philipsa i Sony podczas prac nad płytą kompaktową, przełomowym nowym medium, które sprawiło, że „tradycyjne gramofony stały się przestarzałe”, jak powiedział sam Ottens.

Od czasu powstania sprzedano 100 miliardów kaset. Płyty CD mogą poszczycić się dwukrotnie lepszym wynikiem.

Co ciekawe, mimo zmian technologicznych, kasety wciąż są atrakcyjnym medium. Wielu artystów nadal wydaje swoją muzykę na taśmach w ramach limitowanych wydań, często towarzyszących winylowym opakowaniom. W pierwszej połowie 2020 roku sprzedaż kaset magnetofonowych wzrosła o 103% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.