Wikipedia od lat działa non profit. Skupia się na informacjach wprowadzanych przez ochotników, dzielących się wiedzą i umiejętnościami na rozmaite tematy. Oczywiście dopuszczalne są darowizny i do tej pory był to jedyny sposób na zarabianie pieniędzy.

Niedługo zostanie wprowadzony pakiet komercyjny. Zostanie uruchomiony pod koniec bieżącego roku. Giganci technologiczni będą musieli wnosić opłaty. Mowa tu o największych firmach na rynku jak: Google, Apple, Facebook i Amazon.

Spółka Wikimedia LLC prowadzi w tej chwili rozmowy z czterema wspomnianymi firmami technologicznymi. Jeśli uda się jej nakłonić potentatów do współpracy, jest szansa, że zarobi poważne pieniądze.

Z informacji podawanych przez Wikipedię wynika, że nie chodzi tu o zwykły dostęp, a specjalną usługę skierowaną do wielkich firm.

Jeśli zdecydują się one wykupić pakiet komercyjny, to otrzymają spersonalizowany dostęp, przygotowany pod indywidualne potrzeby. Wikimedia Enterprise zapewni kompleksową obsługę klienta, w tym zespół ekspertów technicznych, którzy będą pracowali nad projektami zleconymi przez klienta.