Podczas wystąpienia na początku tego miesiąca, dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, ogłosił „Microsoft Mesh”, platformę do komunikacji w rzeczywistości wirtualnej / rozszerzonej.

Już samo wydarzenie pokazało nową technologię w działaniu. Jego uczestnicy pojawiali się na konferencji z zacisza swoich salonów i domowych biur jako holograficzne awatary.

Alex Kipman, który również przemawiał podczas wydarzenia, powiedział, że Mesh pozwala użytkownikom poczuć się, jakby byli w tym samym miejscu. Sam Kipman pojawił się oczywiście jako hologram.

W niedawnym wpisie na blogu Microsoftu można wyczytać, że Mesh „umożliwia ludziom znajdujących w różnych lokalizacjach fizyczne dołączanie do wspólnych działań i to na wielu rodzajach urządzeń”.

Początkowo ludzie będą pojawiać się jako awatary, ale ostatecznie technologia pozwoli na wyświetlanie fotorealistycznego wizerunku uczestników wirtualnego spotkania.

Mesh działa w oparciu o technologię Azure. Wszystko ma się odbywać w chmurze i całe przetwarzanie składników niezbędnych do przeprowadzania wirtualnych spotkań odbywa się poza użytkownikiem. Dzięki temu odpada konieczność stosowania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń w celu korzystania z tej usługi.