BuzzFeed News donosi, że właściciel Facebooka ogłosił swoje plany dotyczące wersji Instagrama tylko dla nastolatków w poczcie wewnętrznej. Mają one umożliwić tej grupie wiekowej „bezpieczne” korzystanie z aplikacji do udostępniania zdjęć i filmów.

Podobnie jak w przypadku Facebooka, Instagram nie pozwala osobom poniżej 13 roku życia na zakładanie kont. Jednak wiele dzieci ignoruje tę politykę. Firma niedawno ogłosiła, że opracowuje nową „sztuczną inteligencję i technologię uczenia maszynowego”, aby wykrywać czyjś wiek podczas tworzenia konta, ale nigdy nie ujawniła szczegółów, jak to będzie działać.

Rzecznik Facebooka powiedział The Guardian, że wersja Instagrama przeznaczona tylko dla dzieci będzie działać w podobny sposób, jak aplikacja Messenger Kids przeznaczona dla osób w wieku od 6 do 12 lat, z rodzicami kontrolującymi konta ich dzieci.

Wcześniej Instagram ogłosił nowe zasady mające na celu ochronę najmłodszych użytkowników. Zmiany te obejmują zakaz wysyłania przez dorosłych bezpośrednich wiadomości do nastolatków, którzy ich nie obserwują.

Ponadto nastolatki zobaczą monity ostrzegające je o zachowaniu ostrożności podczas prowadzenia rozmów ze starszymi użytkownikami, których obserwują, a którzy „wykazują potencjalnie podejrzane zachowanie”. Dorośli będą mieli również trudności ze znajdowaniem i śledzeniem nastolatków za pomocą funkcji wyszukiwania w aplikacji.