Rankingi Metacritic są oparte na systemie punktowym, który bierze pod uwagę średni Metascore dla wszystkich gier wydawcy w 2020 roku oraz liczbę ocen złych (wynik 49 lub niższy), dobrych (75 lub więcej) i świetnych (90 lub więcej) wynikających z recenzji użytkowników serwisu.

Resident Evil VillageChcecie zagrać w Resident Evil Village na PC? Właśnie udostępniono wymagania systemowe

Uwzględniono tylko wydawców, którzy w zeszłym roku wydali pięć lub więcej tytułów i tylko recenzje krytyków - a nie te od użytkowników. Nie brano pod uwagę danych prezentujących ilość sprzedanych gier

Idąc od dołu listy, pierwszym z wielkich producentów jest Electronic Arts, która funkcjonuje na rynku już 21 lat. Średni Metascore tego wydawcy w ciągu roku spadł o prawie trzy punkty do 72,6. Tylko 44% gier otrzymało ocenę dobrą, a żadna nie uzyskała oceny świetnej. Zremasterowana kompilacja Command & Conquer, The Sims 4 DLC Eco Lifestyle i EA Sports UFC 4 były jej najwyżej ocenianymi tytułami, wszystkie z 82.

 

Bethesda zajęła 16 miejsce. Nie miała świetnych gier, ale wersja Doom Eternal na konsolę Xbox One była bliska 88 punktów. Ubisoft jest o dwa miejsca wyżej z wynikiem 14. Żadna z jego gier nie zdobyła więcej niż 90 punktów - najbliżej był AC Valhalla z 84 punktami.

Nintendo zajęło dziewiąte miejsce. Ich  Animal Crossing znalazł się w kategorii Great z wynikiem 90, a firma nie miała tytułów, które uzyskałyby mniej niż 45 punktów. Microsoft zajmuje szóste miejsce dzięki MS Flight Simulator i Ori and the Will of the Wisps, które uzyskały odpowiednio 91 i 90 punktów.

Assassin's Creed ValhallaAssassin's Creed: Valhalla w ogniu krytyki. Ubisoft łupi graczy niczym Wikingowie

Blizzard zajmuje piąte miejsce - żadnych świetnych gier, ale 87% z nich zostało sklasyfikowanych jako dobre. Prawie wszystkie tytuły wydane przez firmę Capcom zajmującą trzecie miejsce uzyskały co najmniej 75 punktów.

 

Wreszcie największym wydawcą pod względem wyników krytyków jest Sega. Jego gry osiągały średnio 81,6% w 2020 roku, podczas gdy 95% było dobrych, a żadna nie była zła. Persona 5 Royal (PS4) i Yakuza 0 (XB1) zdobyły ponad 90 punktów. Porty konsolowe w postaci Two Point Hospital i Bayonetta również pomogły w poprawie wyniku.

20 najlepszych wydawców roku 2020

1. Sega

2. Annapurna Interactive

3. Capcom

4. Sony

5. Activision Blizzard

6. Microsoft

7. Gry Aksys

8. Nigdy więcej robotów

9. Nintendo

10. Devolver Digital

Crash Bandicoot 4: Najwyższy Czas - recenzja po premierze na Nintendo SwitchCrash Bandicoot 4: Najwyższy Czas - recenzja Nintendo Switch

11. Square Enix

12. Xseed

13. 505 gier

14. Ubisoft

15. Focus Home Interactive

16. Bethesda Softworks

17. Zespół17

18. Pokora

19. Wyprzedane

20. Raw Fury