Robot „kula chomika” powstaje na Uniwesytecie Juliusa-Maksymiliana. Jego przeznaczeniem jest badanie jaskiń księżycowych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)NASA prezentuje najlepsze zdjęcia Ziemi wykonane w tym roku z ISS

Ten kilkudziesięciocentymetrowy robot, to w istocie poruszająca się samodzielnie kula, wyposażona w zestaw kamer stereoskopowych i LiDAR. Dzięki temu, tocząc się, może mapować podziemne obszary. Dozymetr i czujniki temperatury sprawdzą, jak wrogie są te jaskinie dla ludzkiego życia. Natomiast rozciągające się wysięgniki służą do pobierania próbek skał i pomagają robotowi pokonywać przeszkody.

DAEDALUS to jedna z koncepcji eksploracji jaskiń rozważana w ESA i nie ma gwarancji, że dotrze na powierzchnię Księżyca. Może być jednak istotnym narzędziem, jeśli stanie się rzeczywistością. W jaskiniach można dokonać rozmaitych odkryć, np.: znaleźć lód.

Powierzchnia Wenus, którą udało się obejrzeć dzięki sondzie MagellanaŻycie na Wenus trafiło z Ziemi? Jak to możliwe?

Jaskinie mogą nawet stanowić doskonałe miejsce do tworzenia ludzkich osad, gdyż będą znakomitą ochroną przed mikrometeorytami, promieniowaniem i ekstremalnymi temperaturami.

Dzięki zejściu do jaskiń koloniści mogliby wznosić zdecydowanie prostsze, a co za tym idzie tańsze struktury, niż na powierzchni Księżyca.