W końcu wiadomo, skąd bierze się nadwrażliwość zębów na zimno i jak ją powstrzymać

Białko znajduje się w komórkach zwanych odontoblastami zlokalizowanymi wewnątrz zębów. Tworzą one skorupę zębiny tuż pod szkliwem. Jak odkryli naukowcy, komórki te działają również jako czujniki zimna.

Hodowla świńCoraz więcej ludzi przechodzi na weganizm, żeby zadbać o zdrowie i środowisko

Mogą to robić, ponieważ TRPC5 jest kanałem jonowym — bramą, która umożliwia przekazywanie substancji chemicznych, takich jak wapń, przez błony komórkowe w określonych warunkach; w tym przypadku reagując na zimno.

Na podstawie tych odkryć można opracować nowe metody leczenia bólu lub nadwrażliwości zębów. Całkiem możliwe, że wystarczy odpowiednio przygotowana guma do żucia albo paski pasków nakładane bezpośrednio na zębinę.

Po wcześniejszej identyfikacji TRPC5 jako potencjalnego czujnika temperatury, w eksperymentach na myszach zespół odkrył, że osoby pozbawione genu kodującego TRPC5 nie reagowały na narażenie zębów na zimno w zwykły sposób. Stosowanie środków chemicznych do blokowania kanałów jonowych białka przyniosło taki sam efekt.

Kozetka i rozprawianie o dzieciństwie? Niekoniecznie. Nie tak musi wyglądać psychoterapiaPolacy źle znoszą problemy związane z pandemią. Coraz więcej osób szuka pomocy psychologa

Dokładna analiza usuniętych ludzkich zębów — odwapniono je, następnie włożono do żywicy epoksydowej, a następnie ostrożnie pocięto — ujawniła te same kanały TRPC5 w komórkach odontoblastów, co sugeruje, że to samo dzieje się również w ludzkich zębach.

Białko TRPC5 znajduje się w innych miejscach ciała i wcześniej wykazano, że wyczuwa zimno i wywołuje określone działania biologiczne. Teraz wiemy, że działa również wewnątrz odontoblastów w zębach, a to może oznaczać ulgę dla około 2,4 miliarda ludzi żyjących z nieleczonymi ubytkami w zębach.

Przy okazji udało się wyjaśnić, dlaczego olejek goździkowy był od wieków stosowany w leczeniu bólu zębów. Jego substancją czynną jest eugenol, który blokuje TRPC5. Nic dziwnego, że ludzie tradycyjnie używali oleju w celu zmniejszenia wrażliwości zębów.

Zęby mogą stać się wrażliwe na zimno z powodu próchnicy, z powodu erozji dziąseł w wyniku starzenia oraz z wielu innych powodów — jest to jeden ze skutków ubocznych pewnego rodzaju chemioterapii, który może nawet zniechęcić pacjentów do przyjmowania leków.

Piwne SPA. Zabiegi dla mężczyznPiwne SPA - tym zabiegom nie oprze się żaden mężczyzna. Sprawdziliśmy!

Naukowcy sugerują, że wrażliwość na zimno może być sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, aby pomóc zapobiec dalszemu uszkodzeniu zęba — komórki odontoblastów stają się bardziej aktywne na zimno, a spadek temperatury zwykle oznacza, że ząb jest bardziej odsłonięty.

Okazuje się, że badania nad ludzkimi zębami trwają od lat, a przed naukowcami wciąż pozostaje wiele zagadek. Właśnie rozwiązano jedną z nich.

Źródło: Science Advances